93yilcumhuriyet_omu_kutlama

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimizin, şehitlerimizin ve topyekûn bir milletin eşsiz fedakârlık örnekleriyle tarihin sayfalarına kazınan İstiklal Mücadelemizi taçlandıran Cumhuriyetimizin 93. kuruluş yıl dönümüne hep birlikte ulaşmış bulunuyoruz.

Felaketleri, azmi ve cesaretiyle aşmayı başarmış bir toplumu, Türk milleti ortak paydasında buluşturan ve milletin iradesini en üstün değer ve meşruiyet kaynağı hâline getiren Cumhuriyetimizin anlam ve öneminin dün olduğu gibi bugün de en derin idraki içindeyiz.

Tarihimiz boyunca Cumhuriyetimizin demokrasiyle her geçen gün daha fazla buluşması, medeniyetimizin bilim ve teknoloji üretiminde hep daha ileriye taşınması ve Milli İrade’nin tesisi ve güçlendirilmesi noktasında, üzerimize düşen vazifelerin ne denli hayati öneme sahip olduğunun en üst düzeyde farkındayız.

Aynı zamanda, Cumhuriyetimizin böylesine kutsal bir çerçeve ile örülü değerlerini çocuklarımıza, gençlerimize, gelecek kuşaklarımıza en iyi şekilde anlatma ve aktarma sorumluluğunu taşıyoruz.

Ülkemizin içinden geçtiği ve milletimizin terör odakları ve iş birlikçileri tarafından maruz bırakıldığı 15 Temmuz darbe ve ihanet girişimiyle bir kez daha vakıf olduğumuz üzere; bu süreçten geçilerek vardığımız Cumhuriyetimizin 93. kuruluş yıl dönümünde her zaman olduğundan daha fazla birlik-beraberlik ve kenetlenme arzusu, ihtiyacı ve iradesi içinde olmamız gerektiğinin bilincindeyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum; Cumhuriyetimizin 100. yılına da milletimizin tüm hedeflerini en üst düzeyde gerçekleştirerek erişmesini ve daha nice asırlar boyunca Cumhuriyetimizin temadisini temenni ediyorum.

Cumhuriyetimizin kurulmasında, bugünlere ulaşmasında, hep daha iyi noktalara taşınması ve gelecek kuşaklarımıza aktarılması sürecinde binbir emeği geçenlere ve geçmekte olanlara en derin şükranlarımı sunuyorum.

 

Prof. Dr. Sait BİLGİÇ
Rektör