7. Karayolu ve Trafik Güvenliği Sempozyumu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ATO Congresium’da düzenlenen 7. Karayolu ve Trafik Güvenliği Sempozyumu’na katıldı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sempozyumun açılış töreninde, trafiğin aslında bir ilişkiler ağı olduğunu belirterek, insanlar arasındaki nezaket ve hukuk kuralları gibi trafikle ilgili kural ve düzenlemelerin de birlikte yaşamayı kolay ve güvenli kıldığını söyledi.
Trafik kazalarıyla ilgili ilk odaklanılan konunun “ölü sayısı” olduğunu vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ölü sayısı 1-2 ise ‘vah vah’ diyor ve bir sonraki habere odaklanıyoruz. Duyarsızlığımızdan değil, belki de yıllarca bu olgu ile birlikte yaşadığımızdan olsa gerek. O kaza haberinin etkisini direksiyon başına geçene kadar ne yazık ki taşıyamıyor, o, 1-2 ölümlü kaza haberini biz yarım dakika sonra unutuyoruz. Ama bilesiniz ki bir, iki evde o esnada bir yangın var. Kardeşlerimiz ağlıyor.” ifadelerini kullandı.
Trafik kazalarında kaybedilen her bir canın ülkenin milli gücü olduğunu unutmamak gerektiğine dikkati çeken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şunları kaydetti: “Her birinin, bir önemli potansiyel, geleceğimize ait belki de ülkemizin ve insanlığın kaderini değiştirebilecek bizim için çok önemli bir değer olduğunu unutmamak gerekir. Bilmiyoruz belki de şurada içimizden bir öğrenci dünyanın akışını değiştirebilecek bir icadın sahibi olacak. Belki dünyadaki bugün yaşanan haksızlıkları ortadan kaldıracak bir fikrin bir ana değişimin bir sürecin tetikleyicisi olacak. Titri ne olursa olsun bir insan, koskoca bir hayat, Allah’ın en büyük mucizesi, yaratılmışların en şereflisi. Sadece bir emniyet kemeri takmadı diye, uygunsuz lastiklerle yola çıktı diye, kendisi veya karşısındaki sürücü aşırı hızlı gitti diye, alkol alıp direksiyon başına geçti diye, ibreyi kadranın sonuna getirip fotoğrafını çekerek sosyal medyada paylaşmak istedi diye, tek elle araba kullanıp öteki eliyle cep telefonundan biriyle konuşmaya kalktı diye, uykulu olduğu halde ‘Bir şey olmaz, giderim’ dedi diye…”
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, alelade sebepler ve ihmaller yüzün trafik kazalarının yaşandığını belirterek, trafik kazalarının birçok insanı yatağa ya da tekerlekli sandalyeye mahkum olduğunu, psikolojik travmalar yarattığını söyledi.
Bir trafik kazasında dört akrabasını kaybettiğini dile getiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kazanın ardından yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Bir anne, bir baba, iki çocuğu trafik kazası yüzünden toprağa verdiğimiz o dakikada, dört mezarın aynı anda topraklarla dolduruluyor olması, ne kulaklarımdan, ne zihnimden, ne de hayatımdan gitmektedir. Hayatta çok ses duydum. Ama bu kadar acı bir ses duymadım. Toprağın küreklerle dört mezarı aynı anda doldurduğu sesin acısını hayatımda başka duyduğumda hatırlamıyorum. Hep bu sebepler, hep bu tedbirsizlikler, hep bu ihmaller, hep kendimize olan güven ve maalesef eğitimimizle hayatımızı birleştiremememizden kaynaklanan anlayışın adı olarak bunları yaşıyoruz.”
Henüz 5-6 yaşındayken bir arkadaşının, ekmek arabasının altında kaldığını belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İstanbul’daki o günü bir kez daha yaşamamak için Allahımıza dua ettiğimizi, arkadaşlarımızla top oynarken bir daha ‘acaba dikkatsiz bir sürücü gelecek de birimizi içine alacak mı?’ travmasıyla büyüdüğümüzü ifade etmek isterim.” dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, teknik ve araç gelişimine rağmen insan faktöründe en ufak eksiklik halinde acı olaylarla karşılaşılmaya devam edileceğini vurguladı. Türkiye’nin yaklaşık 35 yıldır terör örgütüyle mücadele ettiğini belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bununla beraber ülkemiz, yıllardır, bir başka terör örgütüyle de mücadele halindedir. Teşbihte hata olmaz, trafik, tıpkı bir terör örgütü gibi masum insanlarımızın hayatına mal olmaktadır.” dedi.
Devletin uzun yıllardır bununla mücadele ettiğini söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ancak her şey kampanya yapmakla bitmiyor, çözülmüyor. Bu işin iki ayağı var. Birincisi teknik altyapı, araç parkurunun yenilenmesi, yollar, otoyollar, bölünmüş yollar. İkinci ayağı da insan. İnsanın eğitimi, insanın trafik psikolojisinin sağlıklı bir biçimde şekillendirilmesi ve yönlendirilmesi.” ifadelerini kullandı.
AK Parti iktidarında Türkiye’de ciddi bir ulaştırma hamlesi yapıldığını dile getiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şunları kaydetti: “Eskiden şehirlerarası yollarda tıpkı bir cambaz gibi sollama yapmak zorunda kalırdık. Allah kendilerinden razı olsun, Ulaştırma Bakanlığı başlı başına bir efsane olan, Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım Bey, bu ülkedeki bölünmüş yol mesafesini 2002’de 6 bin 101 kilometreden, 1 Ocak 2016 itibarıyla Karayolları Genel Müdürlüğümüzün resmi verilerine göre 22 bin 984 kilometreye çıkarmışlardır.
Karayolu trafik yoğunluğu ile aslında doğrudan ilgilidir, havaalanı sayımız 26’dan 55’e çıkmıştır. İstanbul’a üçüncü havaalanının inşaatı da bir gurur abidesi olarak devam etmektedir. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, Orhangazi Köprüsü, çalışmaları süren boğazdan tüp geçit projesi de Türkiye’nin bütün karayolu ağında yürütülen çalışmalar gibi trafik olgusunun hem yoğunluğunu azaltmak, hem de güvenlik noktasındaki altyapıya ilişkin meseleleri halletmek üzere ortaya konulan önemli eserlerdir.”
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’de kişi başına düşen 10 bin dolarlık milli geliri 25 bin dolara çıkarma hedeflerinin bulunduğunu aktararak, “Bugün 3. havalimanını, ‘Dünyanın en iyi havalimanlarından, en iyi istasyonlarından biri olalım’ diye yapmıyoruz. ‘Oradan gelir elde edelim’ diye yapmıyoruz. Bölünmüş yolları da bunun için yapmadık. Osmangazi Köprüsü’nü, 3. Boğaz Köprüsü’nü ve Marmaray’ı da” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin stratejik üstünlüklerinden en önemlisinin İpek Yolu olduğunu vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Biz modern İpek Yolu’nu yeniden imar, ihya ve inşa ediyoruz. Bugün Batı’nın içinde bulunduğu, bir gün terörü lanetleyen ertesi gün teröristlerle beraber olan ve onu koruyan anlayış, tam anlamıyla bir anlam ve mana boşluğudur. Onun için Anadolu medeniyetine ihtiyaç var.” diye konuştu.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’de 2002-2015 yılları arasında, araç sayısının yüzde 116, nüfusun yüzde 13 arttığına dikkati çekerek, ölümlü kaza sayısı ve ölen insan sayısında yüzde 8 oranında azalma gerçekleştiğini söyledi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, trafik kazaları ortalamalarına bakıldığında 2002’de, 1 milyon motorlu araçta 449 olan ölüm sayısının 2015’te 192’ye indiğini, nüfus bazında bakıldığında ise ortalama ölüm sayısının 1 milyon kişide 60’dan 49’a indiğini belirtti.
Çalışma Bakanlığı döneminde telefonuna gelen kaza sayıları karşısında yaşadığı üzüntüye değinen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle konuştu: “Cuma, cumartesi ve pazar olmasın istiyorum. Cuma günü öğleden sonra cumartesi ve pazar akşama kadar hafta içi trafik kazalarının çok daha üstünde trafik kazalarıyla ve maalesef ölümlerle karşı karşıya kalıyoruz.
Burada aziz milletimize çağrım şudur; gezmek, hafta sonu sevdiklerinizle buluşabilmek, memleketine gitmek, çocuklarını tatile götürebilmek, hastaları, büyükleri ziyaret etmek herkesin hakkıdır. Bunun insanın tabiatına çok büyük bir faydası olduğuna da elbette inanıyoruz. Ama ne olursa olsun cuma, cumartesi ve pazar belki dikkatli olsak, karşı karşıya kaldığımız kazaların sadece cuma, cumartesi ve pazar dikkatiyle yüzde 30 bunu aşağıya çekebilme fırsatını yakalayacağımızı ifade etmek istiyorum.”
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı döneminde asayiş, uyuşturucu ile mücadele, trafik ve terör meselelerine yoğunlaştıklarını ifade ederek, bu konulardan her birinin kendi içinde ciddi sonuçlar doğurduğunu dile getirdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, özellikle uyuşturucu konusunda hükümetin mücadeleyi “terörle mücadele”yle eş tuttuğunu söyledi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şu değerlendirmeyi yaptı: “Okulun etrafına gelip çocuklarımızı zehirlemek isteyenlere, teröristlere hangi müdahaleyi ve mücadeleyi yapıyorsak, onları da yok etmek bizim boynumuzun borcudur. Bu konuda da hiç merhametimiz olmayacağını, acımasız olacağımızı söylemek istiyorum. Çocuklarımız okula gidecekler, orada eğitim ve öğretim ile buluşacaklar, orayı kendine ait bir pazar olarak görmeye çalışanlar da çocuklarımızı zehirlemeye çalışacaklar. Bir yanlış daha var. Türkiye uyuşturucunun bir geçiş ülkesi değildir, bu maalesef gelişmiş dünyanın bize tezgahıdır. Artık bu tezgahtan hep birlikte kurtulmak zorundayız. Bununla bizi oyalamaya, kandırmaya çalışıyorlar ama yüksek yakalamalarla sırtımızı sıvazlayıp dünyada en iyi yakalamaları gerçekleştirtmeye çalışıyorlar. Türkiye’yi pazar ve hedef ülkesi konumuna getirip bizim çocuklarımızı, bizim gençlerimizi medeniyetimizle arasında bir bağ koymaya çalışıyorlar. Hepimiz bunun için büyük bir mücadeleyi ortaya koymalıyız.”
Veri ve analiz grubu IRTAD’ın 2015 raporundan yola çıkarak, trafik kazaları bakımından diğer ülkeler ile Türkiye’yi kıyaslayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’de trafik kazası geçiren 100 bin kişiden ortalama 9,4’ünün hayatını kaybettiğine, bu sayının Almanya’da 4,1, İngiltere’de 2,8, İspanya’da 3,6 olduğuna dikkati çekti. 100 bin tescilli araçta yaşanan ortalama ölüm sayısında makasın daha da açık olduğunu ifade eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu sayının Türkiye için 39,7, Almanya için 6, İngiltere ve ispanya için 5 olduğunu bildirdi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’de 2015’te 183 bin 11 trafik kazası meydana geldiğini, bu kazalarda toplam 7 bin 530 kişinin hayatını kaybettiğini dile getirdi.
Konuşmasında trafikle ilgili altyapıların önemine işaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ancak dünya üzerinde trafikte sıfır ölüm hedefi koyan ülkeler varken, bizlerin yapılanları yeterli sayması elbette ki mümkün değildir.” dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde ortaya konulan ve “Trafik kazalarından kaynaklanan ölümleri 2020 yılında yüzde elli oranında azaltmayı hedefleyen “Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı” nın bugüne kadar atılmış en önemli adımlardan biri olduğunu belirterek şunları kaydetti: “İnanıyorum ki ülkemiz, trafik güvenliği konusundaki farkındalığı, trafik bilincini arttırabildiği ölçüde, kazalarda da ciddi şekilde azalma kaydedecektir. Yaptığınız altyapı yatırımlar, yollar, köprüler, trafikteki araç parkurunu gençleştiren teşvikler, cezalar, denetimler… Bunların hepsi gerekli, hepsi etkili, hepsi faydalı adımlardır. Ancak hepsi, dönüp dolaşıp insan unsuruna dayanıyor.
Son bir yılda gerçekleşen kazaların yüzde 88’i sürücü hatasından kaynaklanmaktadır. Son 10 yıldaki trafik kazalarında sürücü kusur oranlarında ilk sırada ise yüzde 37 oranıyla hızlı araç kullanımı gelmektedir. Sürücü kusurları içinde bugün hala ‘ters yöne gitmek’ diye bir madde var, oranı yüzde 2. Küçük görmeyin, yüzde ikilik kazalarda da can kaybı yaşanmaktadır.
Suçu başka yerlerde aramak, sorumluluğu üzerimizden atmak için değil, bu rakamları doğru ve sağlıklı bir analiz yapmak için paylaşıyorum. Neyi niçin, hangi dürtüyle yaptığımızı sorgulamak ve cezaları, denetimleri, en önemlisi eğitimleri de buna göre oluşturmak durumundayız. Devlet olarak, hükümet olarak bu konuda bütün gayretimizi ortaya koyacağız ve hazır ülkemizi bütün terör örgütlerinden temizliyorken, trafik teröründen de ülkemizi kurtaracağız. İnşallah 15 Temmuz sonrasında ülkemizde yaşanan birlik ve beraberlik ruhu, yakalamış olduğumuz yeni şevk ve heyecan, bu önemli problemi de aşmamıza yardımcı olacaktır.”
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşmaların ardından sempozyuma katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile birlikte sergi alanını gezdi.