cavusoglu-afc-151116

Almanya Dışişleri Bakanı’nın ülkemizi ziyareti

Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Dr. Frank-Walter Steinmeier 14-15 Kasım 2016 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

Sözkonusu ziyaret sırasında yapılan görüşmelerde Türkiye-Almanya ikili ilişkileri, terörle mücadele alanında işbirliği ve Türkiye-AB ilişkilerinin yanısıra güncel bölgesel ve uluslararası meseleler ele alınmıştır.Görüşmelerin ardından Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanı Steinmeier ortak basın toplantısı düzenlemişlerdir.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, mülteciler konusunda adil yük paylaşımı başta olmak üzere ülkemiz ve Almanya’nın benzer yaklaşımlara sahip olduğunu ve yakın istişare içinde bulunulduğunu, Geri Kabul Anlaşması ve vize muafiyetinin birbiriyle bağlantılı olduğunu, öte yandan FETÖ’nün Almanya’daki faaliyetlerinin engellenmesi ve FETÖ mensuplarının iadesi yönündeki beklentimizin iletildiğini belirtmiştir. Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı olan Almanya ile ekonomik bağlarımızın daha da güçlendirilmesi için atılabilecek adımların ele alındığını kaydeden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Almanya’daki vatandaşlarımızı tehdit eden yabancı düşmanlığı ve şiddet eylemlerinden duyulan kaygıyı da vurgulayarak bu konuda gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etmiştir.