“Amaçları Türkiye’yi kaosa sürüklemek”

Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, milli birliğe ve kardeşliğe kast eden terör örgütleri ve onların siyasi uzantılarıyla sonuna kadar mücadele edileceğini vurguladı.

6-7 Ekim olaylarını hatırlatan Çalık, “Yaklaşık 50’ye yakın vatandaşımızın vefat ettiğini, Yasin Börülerimizin, 15-16 yaşındaki evlatlarımızın nasıl katledildiğini hepimiz hatırlıyoruz. O gün sokağa çıkan vatandaşlarımızın bugün artık HDP’li sözcülere asla kulak vermediğini çok net görüyoruz. Daha önce Selahattin Demirtaş’ın yaptığı çağrı, Figen Yüksekdağ’ın çağrısı nasıl vatandaşımız nezdinde anlam bulmadıysa bundan sonra da bulmadığını görmüş olmak bizi çok mutlu ediyor.” diye konuştu.

Yerel yöneticilerin asli vazifelerinin millete hizmet götürmek olduğunun altını çizen Çalık, millete hendek kazarak, PKK’ya yandaşlık yaparak hizmet edilemeyeceğini vurguladı.

Gözaltılarla ilgili sürecin hukuki çerçevede devam edeceğini belirten Çalık, “Türkiye’nin birliğine, kardeşliğine atılan kurşunlar ne kadar tehlikeliyse bu çağrılar da en az onuna kadar tehlikeli. Ortalığı ateş çemberine çevirmek isteyen PKK, PYD, YPG terör örgütü üyeleri, vatandaşlarımızı sivil, yaşlı, genç, asker, polis, korucu demeden nasıl katlediyorlarsa bu çağrılardaki amaçları da Türkiye’yi kaosa sürüklemek.” ifadelerini kullandı.

Çalık, devletin ve hükümetin vatandaşların yanında olduğunu, bölgede oluşturulan korku hegemonyasının vatandaşın üzerinden kalktığını vurguladı.

Bu tür çağrıların cevap bulmayacağına işaret eden Çalık, “Vatandaşımızın cevap vermemiş olması da Türkiye Cumhuriyeti devletinin cumhurbaşkanına, başkomutanına, hükümetine olan inancından kaynaklanmaktadır. Terör örgütüyle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Korkuyla ya da insanlarımızın duygularıyla oynayarak oy almaya çalışan HDP’nin gerçek yüzünü, milletimiz, vatandaşımız çok net bir şekilde gördü.” değerlendirmesinde bulundu.