06

AMASYA ELMASI ÜRETİMİNİ ARTTIRMAK İÇİN PROJE GELİŞTİRİYORUZ

Vali Salih Işık Amasya Misket Elması üretiminin arttırılmasına yönelik yapılan çalışmalar hakkında İhlas Haber Ajansı ve Yeni Emel Gazetesi Muhabiri Murat Çelik’e röportaj verdi.
Vali Işık röportajda yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Amasya Misket Elması İlimizin çok önemli bir değeri. Amasya Misket Elması diyarı olarak da adlandırılıyor. Bu durum tarihi belgelerle de sabit. Amasya Elması antik dönemlere ait eserlerde bile yer almaktadır. Bu elma türü tadıyla, rengiyle, kokusuyla, içerisindeki çekirdeklerin şekliyle orijinal bir elmadır. Fakat Amasya Elmasının bir özelliği de bir sene meyve verip, bir sene meyve vermemesi veya az vermesidir. Bu da çiftçimizin Amasya Elması üretimini azaltmasına sebep olmuştur. Biz de Amasya’mızın  azalmaya yüz tutmuş bu değerini korumak için bir proje geliştirdik. Bu proje İl Özel İdaremiz ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzün koordinesinde yürütülüyor.
Projenin amacı her yıl 100 dekar alanda elma bahçesi kurmaktır. Projeden faydalanacak çiftçilerimizin Amasya Elması  üretmeleri şartıyla bütün masraflar İl Özel İdaremiz tarafından karşılanacaktır. Her sene 100 dekar olmak üzere, 10 yılda 1000 dekar Misket Elması bahçesi kurmayı hedefliyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz de  bu konuda çiftçimize teknik destek sağlayacak ve üreticilere rehberlik edecektir. Amasya Elmasının marka değeri oldukça yüksek ve pazarlama noktasında herhangi bir sıkıntımız yok. Yeter ki biz bu ürünü orijinal bir şekilde üretelim. Ayrıca bu seneden itibaren fidan üretimine de başladık. Her sene belli sayıda fidan üretip, üreticilerimizin mevcut talebini karşılamayı hedefliyoruz.” Vali Işık daha sonra Murat Çelik’in konuya ilişkin sorularını cevaplandırarak, Amaya Elmasının karakteristik özelliklerini anlattı.