01

AMASYA ÜNİVERSİTESİ HIZLA GELİŞİYOR

Vali Salih Işık Amasya Üniversitesinin 2016-2017 Akademik Yılı açılış törenine katıldı. Törene ayrıca Amasya Milletvekilleri Mustafa Tuncer ve Naci Bostancı, Tugay Komutanı Zafer Uğur, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Metin Orbay, protokol üyeleri, üniversite yönetimi ve öğrenciler katıldı.
Törende açılış konuşmasını yapan Amasya Üniversitesi Rektörü Metin Orbay, Amasya Üniversitesinin tarihi, gelişimi, üniversitede yapılan çalışmalar ve öğrenci sayıları hakkında bilgi verdi Belediye Başkanı Cafer Özdemir ise konuşmasında, Amasya Üniversitesinin tüm birimleriyle halkla bütünleştiğini ve bunun da başarıyı arttırdığını vurguladı. Amasya Milletvekilleri Naci Bostancı ve Mustafa Tuncer de birer konuşma gerçekleştirerek, yeni akademik yılın hayırlı olması temennisinde bulundular ve öğrencileri tebrik ettiler.
Daha sonra bir konuşma yapan Vali Salih Işık ise şunları kaydetti: “Şehzadeler diyarı Amasya ilim, irfan, kültür merkezi olup, 8500 yıllık tarihe sahip olan bir şehirdir. Selçukludan Osmanlıya, Osmanlıdan Türkiye Cumhuriyetine giden yolda yeniden doğuşun adresi olmuştur bu şehir. Fetret döneminde Osmanlının 2. kez kurulduğu bir şehirdir. Kurtuluş Savaşının başlangıcı ve yöntemi Amasya Tamimiyle bu şehirde kararlaştırılmıştır. “Milletin istikbalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” cümlesi kurtuluş savaşımızın özetidir. Burada alınan karar toprağa ekilmiş bir tohum gibi Erzurum Kongresi ve Sivas Kongresinde olgunlaşmış, meclisimizin açılmasıyla filizlenmiş ve 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti meyvesini vermiştir. O meyve bugün 93 yaşındadır.
Cumhuriyet bir fazilettir. Aynı zamanda da bir fedakarlığın ödülüdür. Bu millet yaşlısıyla, genciyle, çocuğuyla büyük bir fedakârlık yaparak, bu Cumhuriyeti kan ve gözyaşıyla kurup, bize emanet etti. Bizlere düşen bu emanete hakkıyla layık olmaktır. Onun için bilimde, sanayide, eğitimde, sağlıkta ve her sektörde muasır medeniyetler seviyesine çıkmamız gerekiyor. Bugün üniversite gençliğimiz dahil 24 milyon genç nüfusa sahibiz. Eğer biz bu potansiyeli çağdaş ve milli değerlerle eğitip geleceğe hazırlayabilirsek, Türkiye Cumhuriyetinin geleceği çok parlak olacaktır. Bu konuda en büyük görev üniversitelerimize düşüyor. Üniversiteler vermiş oldukları eğitim ve akademik katkılarla gençlerimizi dünya çapında hak ettiği noktaya getirecektir. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”
Konuşmaların ardından, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan 2016 – 2017 Akademik Yılının ‘Modernizm ve Gençlik’ konulu ilk dersini verdi. Sunumun ardından Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a Vali Salih Işık tarafından hediye verildi. Program hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile sona erdi.