fatih-sahin

“Artık şehirlerde terör örgütünün uzantıları olmadığı için HDP’nin çağrıları karşılık bulmuyor”

Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, “Aziz millet, ne zaman, niçin, nerede sokağa çıkması ve meydanlara dökülmesi gerektiğini, 15 Temmuz gecesi cümle aleme göstermiştir. Bunun dışındaki amaçlara matuf hiçbir çağrı kesinlikle karşılık bulmayacaktır.” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve DBP’li Belediye Meclis Üyesi Fırat Anlı’nın terör soruşturması kapsamında gözaltına alınması üzerine HDP’li siyasetçilerin sokak çağrısına AK Parti’den tepki geldi.

Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, yapılan çağrının, “HDP’nin tükenmişliğini gösterdiğini” ifade etti.

HDP’nin siyasi denklemin dışında kaldıkça bu tür teröre yakın yöntemlere başvurduğunu dile getiren Şahin, bölge halkının HDP’nin söylemlerine hiçbir şekilde itibar etmediğini vurguladı. “Yaptıkları çağrı adeta PKK’nın, Kandil’in sözcülüğünü yapmaktır.” diyen Şahin, bölge halkının artık HDP’ye prim vermediğini, HDP’nin de bir siyasi parti olma vasfının tükenmeye başladığını ifade etti.

Bu tür çağrıların kesinlikle karşılık bulmayacağını vurgulayan Şahin, “Çünkü aziz millet, ne zaman, niçin ve nerede sokağa çıkması gerektiğini, meydanlara dökülmesi gerektiğini, 15 Temmuz gecesi cümle aleme göstermiştir. Bunun dışındaki amaçlara matuf hiçbir çağrı kesinlikle karşılık bulmayacaktır. Artık siyaseten tükendiler, köşeye sıkıştılar. Siyasi hamlelerden çok terörize yöntemlere başvuruyorlar. Bölge halkının onlardan beklediği bu değil. Bölge halkının hissiyatını okuyamadıklarını, bölge halkının, bölgenin gerçekliklerinden koptuklarını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Şahin, bölgedeki vatandaşların aynı zamanda 6-7 Ekim olaylarının da mağduru olduğunu hatırlatarak, “Bu, aslında son bir yılda terörle mücadele konusundaki ortaya konan başarıyı da gösteriyor. Artık şehirlerde terör örgütünün uzantıları, terörist gruplar olmadığı için HDP’nin bu çağrıları karşılık bulmuyor. 6-7 Ekim ile bugünün arasındaki en temel fark bence budur.” ifadelerini kullandı.