dosya

ASYA PARLAMENTERLER ASAMBLESİ, FETÖ’YÜ TERÖR ÖRGÜTÜ İLAN ETTİ

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Asya Parlamenterler Asamblesi 9. Genel Kurul Toplantısı’na katılmak üzere bulunduğu Kamboçya’da, Genel Kurul Toplantısı sonuç bildirgesinde FETÖ’nün terör örgütü olduğunun kabul edildiğini söyledi.

Sonuç bildirgesinde, “Asya Parlamenterler Asamblesi, halkın oylarıyla demokratik yollarla seçilmiş Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin, Fethullah Gülen terör örgütüne karşı mücadelesinde, ülkedeki demokrasi, adalet, güvenlik ve istikrarı koruma konusunda her türlü desteği vermeye hazırdır” ifadesi bulunuyor.

Geçtiğimiz pazartesi günü Asya Parlamenterler Asamblesi 9. Genel Kurul toplantısında, Türkiye, 42 üyesi ve 26 gözlemcisi bulunan birliğin 2017-2019 dönem başkanlığına ittifakla seçilmişti. Asya Parlamenterler Asamblesi dünya nüfusunun yüzde 60’ından daha fazlasını temsil eden bir parlamenter asamble olma özelliği taşıyor.

Ayrıca toplantıda Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve Suriye’deki istikrarsızlığın giderilmesi için ortak hareket etme kararı alındı.

TBMM Başkanvekili Aydın, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimini tüm detaylarıyla anlatmış, üye ülkeleri konuyla ilgili olarak uyarmış ve destek istemişti.

Türkiye’yi TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’ın temsil ettiği APA toplantısında, Asya Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, AK Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kemalettin Yılmaztekin ve CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz de bulunuyor.