39

BAKAN MÜEZZİNOĞLU SAĞLIK FUARINA KATILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Başbakan Binali Yıldırım’ın teşrifleriyle CNR EXPO Fuar Merkezinde düzenlenen İstanbul Health Expo 4. Medikal Cihaz Fuarı ve Bütünleşik Sağlık Hizmetleri, 2. Uluslararası Bütünleşik Sağlık ve Bakım Kongresi’nin kapanışında konuşma yaptı.

Konuşmasında kamuoyu araştırmalarında gelişmiş ülkelerde ve Türkiye’de bireylerin çoğunlukla sağlıklı olmayı önemsediklerini anlatan Müezzinoğlu, bu nedenle yönetimlerin de sağlığı temel dinamik olarak öncelediğini söyledi.

Müezzinoğlu, dünyadaki büyüme ve gelişmelerin büyük çoğunluğunun sağlık alanında olduğunu dile getirerek, “Tıbbi teknik donanımlarının Ar-Ge’si, tedavi donanımlarının Ar-Ge’leri önemli yer alıyor. Diğer taraftan da bu işin finansmanı her geçen gün dünyayı ve gelişmiş ülkeleri ve ülkemizi daha çok ilgilendirmekte. Türkiye Cumhuriyeti olarak özellikle son 14 yılda AK Parti iktidarları döneminde en çok önemsenen konu başlığı sosyal alanda sağlığa hakkaniyetli ulaşımın önündeki bütün engelleri kaldırmak, imkanı olsun olmasın her insanımıza hak ettiği sağlık hizmetini en çağdaş, modern ve en ileri şekilde verebilmek olmuştur. Allah’a şükürler olsun ki bugün geldiğimiz nokta, bütün insanlarımızın genel sağlık sigortası kapsamında sağlık alanında hak ettiği bütün hizmetleri alabilmekte çok önemli bir mesafe kat ettik.” diye konuştu.

Sağlıkta ve bu alanın gelecekteki finansmanı konusunda yol haritalarını belirlediklerine dikkati çeken Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

“Zorlukları var ama Türkiye’nin imkanları da var. Bu alanda yaşlısından engellisine, yenidoğanından en yaşlısına kadar her türlü sağlık hizmetini, her kademede, aile hekimliğinden evde sağlık hizmetleri verecek boyutlara kadar, hepsinin finansmanından sosyal desteğe, hükümet ve bakanlık olarak en ideal, çağdaş ve modern hizmetleri veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bu anlamda fuarın da özellikle Türkiye’nin bir taraftan da tüketiminde en önemli alanlarından birisi de sağlık ürünleridir. Bu ürünlerin tüketiminde de hükümet olarak stratejik yatırım alanında ve sağlıktaki gelişmelerde güçlü olması için her türlü desteği veren bir süreci özellikle 65. hükümet olarak stratejik yatırım alanları ve destek alanları arasındadır. Gelecek yıllarda sağlık ürünleri ister medikal ürün olsun isterse ilaç sanayinde Türkiye farklı noktalara gelecektir.”