02195142_meb_8768

Bakan Yılmaz, Bangladeş Büyükelçisi Sıddıkı´yı kabul etti

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yüksek öğretime ilişkin işbirliği yapmak amacıyla görüş alışverişinde bulunmak üzere gelen Bangladeş´in Ankara Büyükelçisi M. Allama Sıddıkı ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Bakan Yılmaz görüşmede, Büyükelçi Sıddıkı’nın Türkiye’de ilk yılı olduğunu ve büyük tecrübe kazandığına inandığını belirterek, Türk halkının Bangladeşli kardeşlerine duyduğu sevgiyi gördüğünü söyledi.

Bangladeş ile her alanda işbirliğini geliştirmek istediklerini ifade eden Bakan Yılmaz, özellikle eğitim alanında tecrübelerini paylaşmak istediklerini ifade etti.

Bakan Yılmaz, bir önceki Karma Ekonomik Komisyon toplantısının Dakka’da yapıldığını anımsatarak, yenisinin Türkiye’de yapılması için devletimiz yetkilileriyle konuyu paylaşacağını söyledi.

Burslu öğrenci konusunda yapılacakları inceleyip öğrenci sayısını artırmaya çalışacaklarını belirten Bakan Yılmaz, eğitim kurumlarının Bangladeş’te tanıtılması için bir fuar yapılmasının uygun olacağını,  Bangladeşli öğrencilerin Türkiye’ye gelmeleri halinde kendi kültürlerine yakın bir ülkede eğitim alacaklarını ve dostane bir bakış kazanacaklarını belirtti.

Aynı şekilde Mevlana Değişim Programını, Avrupa’daki Erasmus Programına benzer şekilde Türkiye´nin kültür coğrafyasındaki ülkelere yönelik olduğunu ve Bangladeş’in de kültür coğrafyamızın bir parçası olduğunu, Bangladeş’in de dahil edilmesi için konuyla ilgileneceğini sözlerine ekledi.

Büyükelçi Sıddıkı; Türkiye’de Bangladeşli öğrencilere gösterilen misafirperverlikten dolayı Bakan Yılmaza teşekkür ederek, yaklaşık 300 öğrencinin Türkiye’den burs alarak okuduğunu, ayrıca kendi imkânlarıyla okuyan öğrencilerin de bulunduğu bilgisini paylaştı. Öğrenci sayısının artırılabileceğini ifade eden Sıddıkı, Bangladeş’in yaklaşık 50-60 bin öğrenciyi yurtdışına gönderdiğini, genelde Amerika, Kanada ve Malezya gibi ülkelere gittiklerini aktararak, Türk üniversitelerinin Dakka’da bir eğitim fuarı düzenlemesinin ve tanıtım yapılmasının faydalı olacağını ifade etti. YÖK veya Türkiye´nin Dakka Büyükelçiliğinin düzenleyebileceği bir fuara kendilerinin de her türlü desteği verebileceklerini söyledi.

 

Kabul programı, karşılıklı hediyelerin takdim edilmesiyle sona erdi.