Bakan Yılmaz, Bayburt’ta

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım’ın teşrifleri ile Bayburt Saat Kule Meydanı´nda gerçekleştirilen toplu açılış ve temel atma törenine katıldı.

Her alanda olduğu gibi mili eğitimde de büyük hizmetler yapıldığını vurgulayan Bakan Yılmaz, şöyle devam etti: “Herkes millî eğitimde bakan sayısının değişmesini veya bazı sınavların daha sonra, daha iyiye gitmesi için yapılmasının eğitimde yazboz olduğunu söylüyor. Kesinlikle bu doğru değildir. En büyük devrimlerden birisi millî eğitimde yapılmıştır.”

“Okul öncesi eğitimi zorunlu hale getireceğiz”

“Önümüzdeki dönemde, aldığımız daha iyi bir eğitim sisteminden, daha iyi bir eğitim sistemini evlatlarımıza teslim edeceğiz. Başbakanımız açıkladı, okul öncesi eğitimi zorunlu hale getireceğiz inşallah. Niye yapıyoruz? Evlatlarımız 1 yıl daha eğitim alırsa hayatta daha başarılı oluyor da ondan, bütün araştırmalar onu gösterdi.”

“İkili eğitimi kaldıracağız”

İkili eğitimi kaldıracaklarını belirten Bakan Yılmaz, “Şu anda yaklaşık 77 bin dersliğe ihtiyacımız var. Bu 77 bin derslikten de 65 bini 15 büyük ilde. Van, Diyarbakır, Mardin, Mersin, Adana, Antalya, Konya, Ankara, Aydın, İzmir. İzmir´de 30 ilçe var, 25´inde ikili eğitim problemi yok. Sadece 5 ilçemizde var. Önümüzdeki yıl Aydın´da da ikili eğitimi kaldırıyoruz. Allah nasip ederse Türkiye´nin bütün illerinde birer birer ikili eğitimi de kaldıracağız.” dedi.

Bin 300 ile bin 400 saat arası yabancı dil eğitimi

“Dünyaya açılabilmek için de yabancı dile sahip evlatlarımızın olması lazım. İlkokul 2, 3, 4´de, 5, 6, 7, 8´de de İngilizce dersi veriyoruz. Ortaokul döneminde seçmeli ders alanlara da İngilizce dersi veriyoruz ama hepsini topladığımızda yıllık 700 ders saati yapıyor. Allah nasip ederse bunu bin 300 ile bin 400 arasına çıkaracağız ve bizim okullarımızdan mezun olanlar İngilizce´yi de kullanacak. İngilizce´yi de kullanırsa geniş bir pencere açılacak.”

 

Ayrıca törene Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de katıldı.