25181512_meb_8303

Bakan Yılmaz Malatya´da

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Eğitimde kaliteyi artırmak istiyoruz. İnanıyoruz ki 21. yüzyıla, 2023 hedeflerimize ancak ve ancak eğitimle ulaşabiliriz.“ dedi.

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Malatya Mustafa Toprak´ı makamında ziyaret ederek, bir süre görüştü. Malatya´da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Yılmaz, kendini evinde gibi hissettiğini ifade etti.

Bakanlık olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Yılmaz, “Millî Eğitim Bakanlığı olarak eğitimde kaliteyi artırmak istiyoruz. İnanıyoruz ki 21. yüzyıla, 2023 hedeflerimize ancak ve ancak eğitimle ulaşabiliriz. Kaliteli eğitim şart. İşsizliği azaltmamız, çok daha fazla üretmemiz, ihracatı artırmamız ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamız lazım. Sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak, işsizliği azaltmak için mutlaka ve mutlaka mesleki eğitimi sektörün aradığı taleplere uygun olarak iyi bir kaynak planlama yaparak yeni yeni meslek okullarını açmamız lazım.” diye konuştu.

“Önümüzdeki dönemde Milli Eğitim Bakanlığımızın önceliği mesleki eğitim olacaktır” diyen Yılmaz, şöyle devam etti: “Şu an meslek eğitime giden öğrencilerimizin oradı toplamda yüzde 44 civarında. Ancak inşallah bunu önümüzdeki dönemde yüzde 60´a çıkarmak için çalışıyoruz. Tematik meslek liselerine ağırlık veriyoruz. Yani tek bir konuda, ihtisas alanları belirlenmiş konularda meslek eğitimini yaygınlaştırmak istiyoruz. Ayrıca ikili eğitimi de mutlaka kaldırmalıyız. Yaklaşık 77 bin dersliğe ihtiyacımız var. Okul öncesi eğitimi zorunlu eğtim kapsamına alıyoruz. Okul öncesi eğitime alınan öğrencilerde başarı oranı artıyor. Evlatlarımızı kaliteli ve başarılı kılmak için mutlaka okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim haline getirmemiz lazım.”

“Türkiye´nin yarını bugünden daha aydınlık olacak”

Fırsat eşitliğini Türkiye´nin dört bir yanındaki öğrencilere sağmak istediklerini aktaran Yılmaz, “Türkiye´de fırsat eşitliği, geçmiş dönemlerde olmadığı kadar sağlanmış durumdadır. 18 milyon öğrencimizin her birine fırsat eşitliğini sağlamak istiyoruz. İnşallah Türkiye´nin yarını bugünden daha aydınlık olacak. Çünkü eğitimimiz daha iyi neticeye gidiyor. Birçok arkadaşıma soruyorum, Türkiye´deki eğitim standartları İngiltere´den daha iyi. Türkiye´de eğitim çok iyi bir şeye gidiyor. Eğer eğitim iyi gidiyorsa, her şey iyi gidiyor demektir bundan şüpheniz olmasın.” değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, bir gazetecinin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden alınan öğretmenlerin dönüşüyle ilgili sorusuna, şöyle yanıt verdi: Bugün yarın dönerler. Kim bilir ´belki yarın belki yarından da yakın´, diyorlar ya. İncelemeler devam ediyor. Bakın göreve dönmesi soruşturmanın bittiği anlamına gelmiyor. Ancak görevlerine iade edeceğiz, çünkü açığa alma bir tedbirdir. Bu tedbirin bu aşamadan sürdürülmesinde kamu yararı açısından fayda görmediğimizden, öğretmenlerimizi öğrencilerimizle buluşturacağız çok yakın bir sürede öğretmenler dönecek belli bir aşamaya gelmiş. Eylemlerinin durumuna göre bir çalışma yapıyor. Kimine yer değişimi, kimine uyarı, kimine farkı bir şey ama kendi eylemleriyle denk olan bir uygulamayı, neticeyi yapacaklar. Açığa alınmanın kaldırılması, bulunduğu okula gidiyor ama soruşturma sonucunda hangi teklifi önümüze getirirler ona bakacağız.”