Bakanımız Kaya’nın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Vefatının 78. Yıl dönümü Münasebetiyle Yayımladığı Mesaj

Bir milletin yeniden diriliş destanının yazıldığı, Anadolu’da bağımsızlığa giden yolu açan Kurtuluş Savaşımızın mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 78. yıl dönümünü idrak ediyoruz.

Gazi Mustafa Kemal, aziz milletimizin ve tüm dünyanın takdirini kazanmış, Başkomutan olarak elde ettiği büyük zaferlerle ve kurucusu olduğu Cumhuriyet ile tarihimizdeki müstesna yerini almıştır.

Gazi Mustafa Kemal’in “En büyük eserim” dediği Cumhuriyet’i tarihten aldığımız ilhamla daha güçlü bir şekilde gelecek nesillere taşımak, milli iradeyi tam anlamıyla egemen kılmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Cumhuriyet ile birlikte milletimize emanet edilen en önemli değer kuşkusuz egemenliğin kayıtsız şartsız milletimize ait olmasıdır.

On dört yıldır milletimizin emanetine sahip çıkmaya, milli iradeye yönelik her türlü tehdit ve saldırılara karşı koymaya devam ediyoruz. Demokrasiyi, millet egemenliğini, Cumhuriyet değerlerini hiçe sayarak 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen silahlı darbe girişimi bunun en son örneği olmuştur. Her türlü saldırılara karşı bir olmaya, diri olmaya devam edeceğiz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni muasır medeniyetler seviyesine yükseltmekte kararlıyız. Teknolojide, savunma sanayiinde, ekonomide yaptığımız büyük kalkınma hamleleri, eşit ve adil yönetim anlayışıyla geleceğin büyük Türkiye’sini birlikte inşa edeceğiz.

Gelişen, büyüyen ekonomimizle sosyal devlet anlayışını güçlendirmeye, sosyal yardım ve hizmetleri bütün toplum kesimlerimiz için yaygın hale getirmeye devam edeceğiz. Kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakını ve gazilerimizin her zaman yanında olacağız.

Bu vesileyle; Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum.
Dr. Fatma Betül Sayan Kaya
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı