8c452256-2f53-42bc-bae0-d798ac8180a0

BALIN BAŞKENTİNDE BAL FESTİVALİ YAPILDI BAL ORDULULARIN BAŞ TACI

Türkiye’de 16 bin 600 ton bal üretimiyle 1. sırada yer alan Ordu’da, Büyükşehir Belediyesi ve Arıcılık Enstitüsü Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz Demokrasi Meydanında “Bal Festivali” düzenleniyor.
İki gün sürecek festivalin açılış programına Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ak Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Başkan Vekili Ahmet Çoruh, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, İlçe Belediye Başkanları, İl Müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Festivalin açılış konuşmasını yapan Başkan Enver Yılmaz, “Milli değerlerimiz olan fındık, kivi ve balı ön plana çıkardığımızda Ordumuz, kendi adından daha çok bahsettirecektir” dedi.
BAŞKAN ENVER YILMAZ, “FINDIK, KİVİ VE BAL BİZİM MİLLİ DEĞERLERİMİZ”
Başkan Enver Yılmaz, bal üretiminde Avrupa’nın en sağlıklı ve modern laboratuvarının yılsonu itibarıyla Ordu’da hizmete gireceğini söyleyerek, “Buranın etiketini alan bal üreticisi dünyada marka olacak. Bal üretiminde Türkiye’de birinci sırada olan ilimizde arıya ve bala şimdiye kadar bu denli sahip çıkılmamıştı. Geçtiğimiz hafta da kivi festivali yaptık. Milli değerlerimiz olan fındık, kivi ve balı ön plana çıkardığımızda Ordumuz, kendi adından daha çok bahsettirecektir” diye konuştu.
“KADINLARA İSTİHDAM OLUŞTURULDU”
Proje kapsamında Altınordu, Ulubey ve Gülyalı ilçelerindeki 20 kadın üreticiye 500 adet arı kovanı dağıtımı yapılacağını ifade eden Başkan Yılmaz, “Ordu Büyükşehir Belediyesinin sağladığı 117 bin 794 lira 48 TL’lik destekle Ordu ilindeki kadın üreticilere kovan dağıtımı yapılarak, onların iş istihdamını sağlayıp aile ekonomilerine katkı sunmaları hedefleniyor” şeklinde konuştu.
“BAŞBAKAN YARDIMCIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a da teşekkür eden Başkan Enver Yılmaz, “Geçtiğimiz aylarda yaşadığımız sel afetinin yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Daha önce afetten kaynaklı mağduriyetin giderilmesi için 30 milyon lira gönderen devletimiz, dün itibarıyla Fatsa ilçemize 7 milyon ve Perşembe ilçemize 4 milyon lira daha gönderdi. Sel felaketinde zarar gören 26 köprünün ihalesi yapıldı. Ordu Perşembe arasındaki köprünün inşası 1,5 – 2 ay içinde bitirilecek. Büyükşehir Belediyemizin afetten dolayı 119 milyon lira zararı oldu. Yaraları sarmaya hükümetimiz büyük destek veriyor. Afet parasını ilimize aktaran Başbakan Yardımcımıza teşekkür ediyorum” dedi.
 VALİ İRFAN BALKANLIOĞLU, “BAL ŞİFADIR, BESLEYİCİDİR”
Vali İrfan Balkanlıoğlu ise balın önemine, Allah’ın insanoğluna lütfu olduğuna ve Nahl suresinde de geçtiğine değinerek, “Şifa kaynağı bal besleyici olduğu için çok önemlidir. Satın aldığımız ürünün bal ya da şeker olduğu konusunda tereddütler yaşarız. İnşallah Arıcılık Enstitüsü ile ballar akredite edilecek. Tescil edilen bal artık güvenli olacak. Gerçek bal üreticisiyle merdiven altı üretimler birbirinden ayrılacak. Böylece sahtekârların önüne geçecek ve yaşadığımız tereddütlerden kurtulacağız. Polen, propolis ve arı sütü de üretimde artık ön plana çıkmıştır. Ordulu arıcılar üretimde büyük emek sarf ediyor.  İnşallah bu enstitümüz ile arıcıların önü açılacak” ifadelerini kullandı.
BAŞBAKAN YRD. PROF. DR. NUMAN KURTULMUŞ, “BALIN EKONOMİK DEĞERİNİ ARTIRACAĞIZ”
Festival açılışında son konuşmayı yapan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Arıcılık Enstitüsü ile önemli bir eksik tamamlanacak, sağlıklı ve kaliteli bal üretilerek marka hâline getirilecek. En kaliteli şekilde üretilen balın ekonomik değeri 10-20 kat artacak” şeklinde konuştu.
 “FINDIKTA DENGEYİ KORUYACAĞIZ”
“Fındıkla ilgili Bakan arkadaşlarımızla görüşüyoruz” diyen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Kurtulmuş, “Fiyatı 10 lira civarında olan fındık için gerekli adımlar atılacak ve denge korunacaktır. Fındıkla ilgili desteğimiz devam edecek, fındık üreticilerimizin her zaman yanında olacağız. Fındık üzerinden yapılan siyaseti bir kenara bırakarak bu milli değerimizi, stratejik bir ürün hâline getirmek için neler yapmalıyız, bunu düşünmeliyiz. Fındık alanlarının yenilenmesi için destek vermeye devam edeceğiz” dedi.
“TÜRKİYE’NİN BÜYÜK OLDUĞUNU HEP BİRLİKTE GÖSTERECEĞİZ”
Ülke gündemine ilişkin konularla ilgili de düşüncelerini paylaşan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Türkiye’nin büyük ve güçlü bir ülke olmaması için içeriden ve dışarıdan terör örgütleri ve onların işbirlikçileri önünü kesmeye çalıyor. Fetö’nün darbe girişimi, Avrupa’nın algı operasyonu ve güneyde terör örgütlerinin girişimlerini hep beraber izliyoruz. Milli birliğimizi hep birlikte koruyacağız. Bu coğrafya insanının ortak bir hedefe yönelmesini sağlayacak tek ülke olan Türkiye yıpratılmaya çalışılıyor. Bunu engellemenin yolu; parti ayrımı yapmaksızın aynı bayrak altında, aynı medeniyetin çocukları ve aynı peygamberin ümmeti olarak yolumuza devam etmektir. Bu coğrafyanın mezhep ya da etnik ayrışmasına izin vermeyeceğiz. Dosta düşmana karşı el birliğiyle büyük olduğumuzu göstereceğiz. Sosyal, ekonomik ve siyasi olarak güçlü Türkiye, her zaman söz sahibi olacaktır” şeklinde konuştu.
“REFERANDUMA GİDERİZ”
Kuvvetli ve güçlü bir yönetim modelinin Türkiye’nin gücünü artıracağını iddia eden Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Türkiye’de Başkanlık sistemine geçmek için hazırlıklarımız devam ediyor. Mecliste 367 milletvekilini bulsak da yine referanduma, sandığa gideriz. Böylesine önemli bir kararı asil olan illetimize sorarız. Yakında belki de, referandumla ilgili kampanya süreci başlayacak. Nasıl geride kalan süreçte destek verdiyseniz, eminim referandumda da destek vereceksiniz. İki başlılığı ortadan kaldırmamız gerekiyor. Etkin, süratli ve kararlı bir yönetim mekanizmasını ortaya sunacak, yönetim ve yürütmenin hızlı olmasını sağlayacağız. Başkanlık ya da Cumhurbaşkanlığı sistemi gündeme geldiğinde bazıları ‘Acaba bölünüyor muyuz?’ gibi bir endişeyi kamuoyuna pompalıyor. Başkanlık sistemiyle birlikte bırakın bölünmeyi parlamentomuz daha da güçlenecektir” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü “Kadın Arıcılara Kovan Desteği ve Arı Sütü Üretimi” projesi kapsamında Altınordu, Ulubey ve Gülyalı ilçelerindeki 20 kadın üreticiye protokol tarafından katılım belgesi takdim edilirken, 500 adet arı kovanı dağıtımı da yapıldı.