Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Korgan ve Kumru’da Açılış ve Temel Atma Törenlerine Katıldı

Bir dizi ziyaret, inceleme ve törenlere katılmak üzere Ordu’ya gelen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, Korgan ve Kumru ilçesinde düzenlenen toplu açılış ve temel atma törenlerine katıldı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, Ordu’daki programlarını bugün de sürdürdü. Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Ordu’daki programının ikinci gününe, Yerel Yönetimler Kamu İşverenleri Sendikası(Yerelsen) tarafından Altınordu ilçesindeki Radisson Blu Otel’de düzenlenen Yerel Yönetim Reformları Değerlendirme Projesi’nin Ordu Çalıştayı’na katılarak başladı.

“Korgan İlçesinde Temel Atma ve Toplu Açılış Törenine Katıldı”

Çalıştay’ın ardından Korgan ilçesine geçen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, burada ilk olarak Korgan Belediyesi’ni ziyaret etti. Ziyaretin ardından, ilçenin Tepe mahallesinde yapımına başlanan 16 derslikli Korgan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ile 38 yataklı Korgan Devlet Hastanesi inşaatının temel atma törenine katıldı.

Temel atma törenlerinin ardından, Korgan Belediyesince ilçe merkezinde düzenlenen 7 tesis ve yatırımın toplu açılış törenine katıldı. Toplu açılış töreninde bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Bugün, burada 7 tane tesisin açılışı ve temel atma töreninde birlikteyiz. Korgan’da çok güzel iki tane kamu binası hizmete girecek. 30 yataklı olarak planlanan Korgan Devlet Hastanesinin 38-40 yatağa çıkması mümkün olacak. Projesi de gördüğüm kadarıyla tip projelerin dışında biraz daha güzel, estetik değeri olan bir bina olarak inşaa edilecek. Mesleki Teknik Anadolu Lisesinin 2017 sonunda bitirilmesi planlanıyordu. Müteahhit söz verdi inşallah önümüzdeki sene öğretim başına yetiştirecek. 2017-2018 eğitim-öğretim yılının başında mesleki teknik lisemiz eğitime başlayacak. Aynı şekilde yine müteahhit söz verdi seneye Kasım ayında inşallah devlet hastanesi bitirilmiş olacak. Ardından hükümet konağının yapılmasıyla ilgili çalışmaları hızlandırıyoruz. Ardından Büyükşehir Belediyemizin burada meydan düzenlemesiyle birlikte Korgan’ın merkezi son derece medeni, son derece  modern bir kent modeli olacak. Şimdiden hayırlı, uğurlu olsun. İnşallah vakti geldiğinden bu hizmetlerin tamamlandığını görmüş oluruz” dedi.

Korgan’a yapılan yatırım ve hizmetler hakkında bilgiler veren Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz, “Yıllardır konuşulan Korgan-İslamdağ yolunun ihalesi yapıldı. Bununla beraber hastanemizin ve mesleki teknik Anadolu lisemizin inşaatına başlandı.  Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımızın ciddi gayretleriyle 27.5 milyona Korgan’ımızın en az 30 yıllık su sorunu çözülmüş oldu. Cemevi ve kültür merkezimizi açtık. İller bankasından aldığımız destekle doğa parkımızı da yaptık. Korgan’da yine aile sağlık merkezimizi yaptık. Yine Korgan-Niksar yolunun yapımına 15 milyon para ayrıldı. 49 km’lik yolun 34’si tamamlanmış oldu. Bizim dönemimizde 107 milyon liralık hükümet yatırımımızı ilçemize getirmiş olduk. Bu hizmetlerin ilçemize kazandırılmasında emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum” diye konuştu.
“Kumru İlçesinde Toplu Açılış Törenine Katıldı ve İncelemelerde Bulundu”
Korgan’daki toplu açılış töreninin ardından Kumru ilçesine geçen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, burada da Kumru Belediyesince düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. Toplu açılış töreninde bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Kumru ilçemizde 2,5 yıl içerisinde merkezi hükümet, büyükşehir belediyesi, kumru belediyesi toplam 130 trilyon liralık bir yatırımı gerçekleştirmiştir. Ankara’daki Başbakanlık ofisinde iki arkadaşımız var. İşleri, güçleri Ordu’nun ilçelerinden gelen talepleri karşılamak. Devlet olarak üzerimize düşen bu sorumlulukları yerine getirmek. Seçim kampanyamızda söylediğimiz bir şey vardı. ‘Oylar sizden,  hizmet bizden’ diye. Bu hizmetleri yapacağız, bunlar bizim vazifemizdir. Siz bize destek olmasaydınız, bu hizmetler yapılamazdı. Bu hizmetler olmazdı. Siz destek oldunuz, bizde elbirliğiyle, gönül birliğiyle, elimizdeki bütün imkanlarımızı maksimum seviyede zorlayarak devletin imkanlarıyla bu hizmetleri yapmaya gayret ediyoruz. Allah ömür verdikçe, bu can bu tende oldukça, millete hizmeti bu büyük şereflerden biri olarak kabul ederiz ve bu yolda yürümeye devam ederiz” diye konuştu.
Kumru Belediye Başkanı Günan Murat Hatipoğlu da törende yaptığı konuşmada, “Biz, 2,5 yıllık kısa dönem zarfında, belki 40 yıllık zaman zarfında yapılmayan hizmeti Kumruya yaptık. Bugün sadece 30-40 hizmetten 15’inin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz yatırımlar aslında bir giriş, bir girizgahtır. Asıl kıymetli olan büyük yatırımlarımızdır. İlçemizde yapılan yatırımlardan bahsetmek istiyorum. Toplamda 130 milyonluk kamu yatırımı ilçemize geldi başlandı devam ediyor” şeklinde konuştu.
Toplu açılış törenin ardından, yapımı bitme aşamasında olan Kumru Devlet Hastanesi, Kumru İmam Hatip Lisesi’nde incelemede bulunan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Kumru ilçesinde düzenlenen bir toplantıda, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, muhtarlar ve esnaflarla bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, Kumru’daki programın ardından Ordu’dan ayrılarak, havayoluyla Ankara’ya döndü.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Prof.Dr.Numan Kurtulmuş’un katılımıyla Korgan ve Kumru ilçelerinde gerçekleştirilen programlara, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Milletvekili Oktay Çanak, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Suat Çelik, İl Jandarma Komutanı Albay Sedat Sarıkaya, protokol mensupları, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.