“Birinci hedefimiz riskli yapıların dönüştürülmesi”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyeleri ile bir araya geldi.

Bakan Özhaseki, komisyon üyelerine bakanlığının faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.
İnsan ve çevre dostu katılımcı bir şehircilik anlayışında olduklarını kaydeden Bakan Özhaseki, konuşmasına şöyle devam etti:
“Hedef olarak Türkiye’de en az yapı stoğunun yarısını yenilememiz lazım. 20 milyon civarında ortalama yapı var. Bu 20 milyonun 5 milyonu 1999 depreminden sonra yapılmış. 1999 sonrası gelen yönetmelikler biraz daha sağlıklı, biraz daha sağlam. Bunlara kabaca sağlam gözüyle bakabiliriz. 1999 öncesinde 15 milyon yapı var, bunun yarısı riskli gözüküyor. 6 milyon, 7 milyon yapının biran önce dönüştürülebilmesi, değiştirilebilmesi birinci hedefimiz olmalı.”
Bütün yerleşim yerlerinde atıksu arıtma tesislerinin yapıldığının altını çizen Bakan Özhaseki, “Katı atık tesislerini de yapmamız gerekiyor. 2023’e kadar 1501 tane daha bizim arıtma tesisi yapmamız gerekiyor. 234’üne bir yıldır başladık devam ettiriyoruz. 7 yıl içerisinde bunları tamamlamaya çalışacağız.” dedi.
Sunum sonrası TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyelerini dinleyen Bakan Özhaseki, eleştiri ve önerileri tek tek not ettiğini ifade etti. Terörden zarar gören bölgelerin imarı hakkında da bilgiler veren Bakan Özhaseki;  “Sur içerisinde bir on maddeden oluşan eylem planı yaptık. Orada Koruma Amaçlı İmar Planını Anayasa kabul ettik. Şırnak ve ilçelerinde gerekli çalışmalar başladı. Rezerv alanı olarak bulduğumuz yerlerde binlerce konut yapmaya başladık.  İdil’de tek katlı evler yapıyoruz. Diğer taraflarda üç veya dört katlı evler yapıyoruz. Geleneklerin de yaşayacağı ev tipleri geliştirdik. Silopi’de Cizre’de rezerv alanlarda konut üretimine başladık. Nusaybin’de iki mahallenin yıkıntısı temizlendi. Nusaybin’de anket yaptık. Onların istediği ve yaşa biçimine uygun ev yapmaya çalışıyoruz. Bütün bu alanlarda evleri en geç bir sene sonra teslim etmeye başlayacağız” dedi.