”Bu vatan uğruna canları feda eden kahraman şehitlerimizi asla unutmayacağız, unutturmayacağız”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, 15 Temmuz gazileri ve yurtlarda kalan çocuklarla İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Spor A.Ş. tarafından bu yıl “15 Temmuz Şehitleri İçin Koşuyoruz” sloganıyla düzenlenen Vodafone 38. İstanbul Maratonu’na katıldı.

 

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden başlayan maraton öncesi açıklamalarda bulunan Bakan Kaya, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde kanıyla canıyla vatanı korumuş şehitler anısına aynı yerde kanlarını akıtmış gazilerle yürüdüklerini belirterek, “Bu vatan topraklarını hiç kimseye öyle kolay kolay vermeyeceğimizi, 15 Temmuz’da kahraman şehitlerimiz bir kez daha gösterdi. Onları hiçbir zaman unutmayacak, unutturmayacağız” dedi.

 

38. İstanbul Maratonu’nun 15 Temmuz şehitleri anısına saygı amacıyla yapıldığı için köprü üzerinde toplandıklarını anlatan Bakan Kaya, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Bu sene Vodafone ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş., bu maratonun temasını 15 Temmuz şehitleri anısına yaptı. Bugün, 15 Temmuz şehitlerimizin anısı için yürüyeceğiz, koşacağız. Biz de burada 15 Temmuz’da kahramanlık göstermiş gazilerimizle beraberiz. Aynı zamanda Sevgi Evlerimizden, yurdumuzda kalan çocuklarımızla beraberiz. Kahraman gazilerimizle 15 Temmuz’da bu köprü üzerinde kanıyla canıyla bu vatanı korumuş şehitlerimizin anısına ve burada kanları dökülmüş, akmış kahraman gazilerimizle birlikte yürüyeceğiz.”

 

Şehit ve gazilerin acılarının yüreklerde hala çok taze olduğunu dile getiren Bakan Kaya, şunları kaydetti:

 

“Hiçbir zaman onları unutmayacağız. Rabbim onlara rahmet eylesin. Bu vatan topraklarını hiç kimseye öyle kolay kolay vermeyeceğimizi 15 Temmuz’da kahraman şehitlerimiz bir kez daha gösterdi. Nasıl ki, Çanakkale’de Dumlupınar’da bu vatan için binlerce insan şehit olduysa, 15 Temmuz’da da 247 şehidimiz vardı. Dün de bir gazimiz şehit oldu. Sayı 247’ye yükseldi. Allah hepsine rahmet eylesin. İşte bu şehitlerimizin anısına burada yürüyüp, koşacağız. Onları hiçbir zaman unutmayacak, unutturmayacağız.”

 

Bakan Kaya, 15 Temmuz gazileriyle bakanlığa bağlı Sevgi Evleri ve yurtlarında kalan çocuklarla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde şehitler için fatiha okuyup dua etti.

 

Öte yandan, şehitlerin anısına saygı amacıyla bu yıl koşu start noktalarında tabanca yerine seyyar kornalar kullanıldı.

 

Organizasyonda çok sayıda kurum, şirket, dernek ve sivil toplum kuruluşu da yer aldı.

 

Katılımcı gruplar, ellerinde sosyal mesajlar içeren pankartlarla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü geçti.