BÜYÜKŞEHİRİN MÜDAHALESİ FACİAYI ÖNLEDİ

Ordu’nun Altınordu ilçesinde her gün binlerce aracın geçtiği Karadeniz sahil yolu üzerindeki kanalizasyon kollektör hattı, yılların yorgunluğuna dayanamadı. 40 yıl önce inşa edilen 6 mahallenin ana kollektör hattında çelik ve dökme beton yerine beton kullanıldığı ortaya çıktı. Yolun altında geniş bir alanda 4 m’lik çökmenin meydana geldiği öğrenilirken, Ordu Su ve Kanalizasyon İdaresi (OSKİ) ekiplerinin zamanında müdahalesi olası bir faciayı önledi.
Altınordu’da her gün binlerce aracın geçtiği Karadeniz sahil yolu otogar mevkiindeki kanalizasyon kollektör hattında çökme meydana geldi. Gelen ihbar üzerine anında müdahale eden Ordu Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler, sorunun eski kollektör hattındaki çökmeden kaynaklandığını tespit etti.
YENİ BORULARLA DEĞİŞTİRİLDİ
Altınordu ilçesi Karadeniz sahil yolunun otogar mevkiinde meydana gelen çökmenin yapılan kazı sonrasında 4 m derinlikte bulunan Q500’lük eski kollektör hattından kaynaklandığının tespit edilmesi üzerine ekipler, bu hattı Q800 mm çapında PE 100 koruge boruyla değiştirme çalışmalarına başladı.
YOLUN PERŞEMBE SABAHI AÇILMASI PLANLANIYOR
Paplanj çelik perdelerin çakılarak sürdürüldüğü çalışma nedeniyle yolun bir şeridi trafiğe kapatılarak ulaşım tek şeritten verilirken, Büyükşehir ekiplerince sürdürülen çalışmanın en kısa sürede tamamlanarak, yolun kapalı olan şeridinin de 24 Kasım Perşembe günü sabahına kadar araç trafiğine tekrar açılması planlanıyor.
BAŞKAN YILMAZ: BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN
Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz yaptığı açıklamada, “Dün gece OSKİ Alo 185 arıza merkezimize gelen ihbar sonrası, Karadeniz sahil yolu otogar mevkiindeki yolda çökme olduğu tespit edildi. Ekiplerimizin zamanında müdahalesiyle  Q500 mm çapında kanal kollektör hattının çökmeden kaynaklanan tıkanma problemi yaşadığı anlaşıldı. Çalışma kapsamında karayolu geçişindeki eski Q500 mm çapındaki kanal hattı, Q800 mm çapında PE 100 koruge boruyla değiştirilerek yenilenecek. Kanalizasyon kollektör hattı, yaklaşık 4 m derinliğinde olduğu için yolun bir şeridinin trafiğe kapatılması zorunluluğu vardı. Ekiplerimiz çalışmalarını tamamlayarak yolu sabaha kadar araç trafiğine tekrar açacak. İlimizin altyapısı maalesef yıllardır eksik olduğu için önce altyapı diyerek, her yerde altyapı çalışması başlattık. Her gün binlerce aracın geçtiği bu güzergâhta büyük bir felaket olabilirdi. Hepimize büyük geçmiş olsun” diye konuştu.