ÇORUM VALİLİĞİNDEN DEV TANITIM ATAĞI

Türkiye’de görev yapan yabancı ülkelerin büyükelçilerinin eşleri, Valiliğimiz ve Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen CERİTOĞLU KURT’un daveti üzerine ilimizi ziyaret etmişlerdir.

10 Kasım Perşembe günü ilimize gelen 20 ülkenin büyükelçisinin eşi, ilk olarak Boğazkale İlçemizdeki Hattuşa ve Yazılıkaya ören yerleri ve Boğazköy Müzesini ziyaret etmişlerdir. Daha sonra Alacahöyük ören yerini gezen büyükelçi eşleri, Alacahöyük Müzesini de ziyaret etmişlerdir.

Hattuşa ve Alacahöyük ören yerlerinde Hititler ve buradaki eserler hakkında bilgi verilen büyükelçi eşlerine Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt da eşlik etmiştir.

Valimiz Necmeddin Kılıç’ın eşleri Necmiye Kılıç hanımefendi tarafından büyükelçilerin eşlerine dün akşam da Vali Konağı’nda akşam yemeği verilmiştir. Konaktaki akşam yemeğine 20 ülkenin büyükelçi eşlerinin yanı sıra Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt ve ilimizin yerel yöneticilerinin eşleri de katılmıştır. Valimiz Necmeddin Kılıç’ın eşleri Necmiye Kılıç hanımefendi, yemekte yaptığı konuşmada, Türkiye’de görev yapan yabancı ülkelerin büyükelçilerinin eşlerini Çorum’da misafir etmekten memnuniyet duyduklarını belirterek, misafirlerin, Çorum’dan güzel ve dosthane duygularla ayrılacaklarına inandığını ifade etmiştir.

Büyükelçileirn eşleri adına konuşan Nijer Federal Cumhuriyeti Büyükelçisinin eşi Hatice Danmaradı da Valimizin eşi Necmiye Kılıç hanımefendiye teşekkür ederek, Çorum’da olmaktan büyük mutluluk duyduklarını, kentin tarihi güzelliklerini tanımaktan keyif aldıklarını söylemiştir. Vali Konağındaki yemekte misafirlere Hitit yemekleri ile Çorum’a özgü yöresel yemeklerden ikram edilmiştir.

Büyükelçi eşleri 11 Kasım Cuma günü de Çorum Müzesi, Ortaköy Şapinuva ören yerlerini ziyaret ettikten sonra ilimizden ayrılmışlardır.