2016-11-08-esnaf-05

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esnaf ve Sanatkârlar Şûrası’na Katıldı

5. Esnaf ve Sanatkârlar Şûrası’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bu şûrada alınacak kararlar, esnaf ve sanatkârlarımızın sorunlarının çözümü yönünde yeni ve çok önemli adımlar atılmasına vesile olacaktır” dedi.

ATO Congresium’da gerçekleştirilen, bazı bakan ve milletvekillerinin de hazır bulunduğu şûrada, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

“ESNAFIN BÜROKRASİDE KARŞILAŞTIĞI SIKINTILARIN ÇOĞU, KÜÇÜK DÜZENLEMELERLE ÇÖZÜLEBİLİR”

Düzenlenen şûranın, Türkiye ve Türkiye ekonomisi ile esnaf ve sanatkârlar için hayırlı olması temennisi ile konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki yılda bir yapılan bu şûranın, 2014’te gerçekleşen 4’üncüsünde, alınan kararların hayata geçirilmesi bakımından verimli bir şûra olduğunu söyledi.

Perakende ticaretin yeniden düzenlenmesiyle ilgili kanunu, ulaştırma sektöründeki esnafa ÖTV muafiyeti, vergi ve SGK borçlarıyla ilgili düzenlemeleri, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği’nin, kuruma borcu bulunan üyelerinin temerrüt faizini silmesini, hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bu şûrada alınacak kararlar, esnaf ve sanatkârlarımızın sorunlarının çözümü yönünde yeni ve çok önemli adımlar atılmasına vesile olacaktır” temennisinde bulundu.

Esnafın özellikle bürokraside karşılaştığı sıkıntıların çoğunun, küçük düzenlemelerle çözülebilecek mahiyette olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çıraklık ve kalfalık sistemi, yani mesleki eğitim, esnaf ve sanatkârlarımızın geleceği bakımından hayati öneme sahiptir. Bu alanda atılacak her adımın, Cumhurbaşkanı olarak bizzat destekçisi olacağımı belirtmek isterim” dedi.

“ESNAFLIKTAN GELME BİR SİYASETÇİYİM”

Kendisinin de esnaflıktan gelme bir siyasetçi olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Evet, lise yıllarımdan itibaren hep siyasetin içinde oldum, ama aynı zamanda geçimimi sağlamak için ticaret de yaptım. Çocuklarıma da hep ticaretle uğraşmaları, bilhassa memuriyetten uzak durmaları tavsiyesinde bulundum. Memur kardeşlerim gücenmesin. Çünkü kamu görevi, elbette önemlidir, elbette değerlidir; ama bir yönüyle de insanın gerçek potansiyelini ortaya koymasına mani olur. Kamuda, belirli bir sistem var. Siz ne kadar yetenekli, ne kadar çalışkan, ne kadar cesaretli olursanız olun, o sistem sizi belirli bir kalıba girmeye mecbur eder, hatta zorla sokar. Esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere, serbest piyasa şartlarında çalışanlar ise, emeklerinin, kabiliyetlerinin, alın terlerinin karşılığını almaya daha yakındır. Elbette rızkı veren Allah’tır. Gençlerimize, rızıklarını illa devlet kapısında değil, çok daha büyük bir potansiyele sahip dışarıda, birikimlerinin ve ilgilerinin olduğu alanlarda aramalarını tavsiye ediyorum.”