bkyd-041116

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Yıldız’ın Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nda Devlet Bakanı Prof. Dr. Böhmer ile görüşmesi

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız, Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nda Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer ile 4 Kasım 2016 tarihinde Bakanlığımızda bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Yıldız ile Devlet Bakanı Prof. Dr. Böhmer arasında yapılan ve ikili gündem maddelerinin yanısıra Suriye ve Irak’taki gelişmeler, göç krizi ve terörizmle mücadele gibi konuların da ele alındığı görüşmede, Türkiye-Almanya ilişkilerinin derinliğinin ve çok boyutlu niteliğinin yakın diyaloğun devamını gerekli kıldığı teyit edilmiştir. Ülkemizdeki Suriyelilere sağlanan olanaklar hakkında Alman tarafına bilgi verilen görüşmede, AB Sığınmacı Mali İmkanı çerçevesinde öngörülen mali kaynağın ülkemize aktarımına etkinlik kazandırılması ve bu konuda mutabık kalınan takvime uyulması beklentimiz vurgulanmıştır.

Görüşmede, ülkemizin Avrupa yönelimi ve AB’ye tam üyeliğin stratejik hedefimiz olduğuna dikkat çekilerek, vatandaşlarımıza vize serbestisi tanınması sürecinin bir an evvel sonuçlandırılmasını beklediğimizin altı çizilmiştir.

Devlet Bakanı Böhmer, 15 Temmuz darbe girişimine direnirken hayatını kaybeden vatandaşlarımız için taziyelerini sunduğunu, Türk halkının acısını paylaştığını ve demokrasinin anlamının bu vesileyle bir kere daha ortaya çıktığını ifade etmiştir. Konuk Devlet Bakanı ayrıca, ülkemizin Suriyeliler için yaptığı çalışmaların övgüye değer ve örnek nitelikte olduğunu, Türkiye’nin insani yaklaşımının Almanya tarafından takdirle karşılandığını ve Almanya’nın bu alanda ülkemize destek sağlamaya devam edeceğini belirtmiştir.