08

GENÇ ÇİFTÇİLER ÜRETİME VE EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK

Vali Salih Işık İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yürütülen ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında düzenlenen Büyükbaş Hayvan Dağıtım Törenine katıldı.
Amasya Hayvan Pazarında düzenlen programa ayrıca protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Programda ilk olarak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Lokman Gültekin bir konuşma yaparak projenin detaylarına dair bilgiler verdi. Verilen bilgilere göre kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik olarak yürütülen Genç Çiftçi Projesine 4481 başvuru yapılmış, bunlardan 156 çiftçimizin projesi uygun görülmüştür. Hak sahiplerinden 126’sı bayan, 30’u ise erkektir. Proje kapsamında İlimizde 88 büyükbaş, 23 küçükbaş hayvan dağıtımı ile 45 bitkisel üretim projesine toplamda 4.680.000 TL hibe desteği sağlanmıştır.
Daha sonra bir konuşma yapan Vali Salih Işık ise şunları kaydetti: “İlimiz önemli bir tarım ve hayvancılık potansiyeline sahip. İlimizdeki işgücünün %44’ü tarım sektöründe istihdam ediliyor. İlgili kurumlarımızla tarım altyapımızı güçlendirmek için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Bugünde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce başarıyla uygulamaya konulan Genç Çiftçi Projesi kapsamında hak sahiplerine hayvanlarını teslim edeceğiz. Ben projeleri kabul edilen çiftçilerimizi tebrik ediyor, kendilerine bol kazançlar diliyorum. Bizler ayrıca İl Özel idaremizin desteklediği bir proje ile 10 yıl içinde İlimizde 1000 dekarlık bir Amasya Elması Bahçesi kurmayı planlıyoruz. Bu çalışmaya dahil olmak isteyen çiftçilerimiz Tarım Müdürlüğümüze müracaat  edebilirler. Bu çalışmayla Amasya Elması üretimini tekrar canlandırmayı ve Amasya’nın simgesi haline gelmiş bu meyvenin önceki yıllarda olduğu gibi popülerliğinin artmasını amaçlıyoruz. Bununla birlikte süt inekçiliğinde soğuk zincirin korunması ve üretilen sütün değerlendirilmesi için de çalışmalar yürütüyoruz.  Bu düşüncelerle  bu projelerin diğer çiftçilerimize de örmek olması temennisiyle, üreticilerimize bol kazançlar diliyorum.”
Konuşmaların ardından proje kapsamında destek almaya hak kazanan çiftçilerimize büyükbaş ve küçükbaş hayvanların dağıtımı yapılarak, sertifikaları verildi. Program hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.