21585-4

“Her yıl 90 bin yeni girişimci çıkarmamız lazım”

Tüm dünyada 160’ı aşkın ülke ile aynı anda kutlanan Global Girişimcilik Haftası’nın en önemli etkinliklerinden biri olan g3 Forum’un (Geleceğin Gücü Girişimciler Forumu) altıncısı İstanbul’da gerçekleştirildi.

TOBB’un ev sahipliğinde gerçekleşen forumda, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünde düzenlenen panelde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu girişimcilere hitap etti.

Panelde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, zenginleşmenin tek yolunun girişimcilikten geçtiğini, hem birey hem de toplum olarak zenginleşmek istediklerini söyledi.

Girişimcilik anlamında Almanya ve Japonya’yı örnek gösteren Hisarcıklıoğlu, 2. Dünya savaşı sonrasında bu iki ülkenin girişimcileri sayesinde küllerinden yeniden doğduğunu anlattı.

İşsizliğin çözümünün de girişimcilikten geçtiğini vurgulayan TOBB Başkanı, “Bugün dünyanın en zengin ülkeleri en girişimci olan ülkeler.  Tek 1 girişimci, 10 kişiye istihdam sağlıyor. Bizim her yıl 90 bin girişimci çıkarmamız lazım ki 900 bin kişiye istihdama katalım” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Japonya’da toplam nüfusun yüzde 5’inin, Türkiye’de ise yüzde 2’sinin girişimci olduğunu, Japonya seviyesine gelmek için 2 milyon yeni girişimciye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Daha fazla girişimciye ulaşabilmek için en önemli potansiyeli kadınlar ve gençlerin oluşturduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Tek kolla boks yapılmaz. Daha fazla kadının girişimci olması lazım. Gençlerin de bu alana daha fazla heves etmesi lazım. Bunu sağlayabilmek için 2007 yılında TOBB Kadın Girişimci Kurulu’nu, 2009 yılında TOBB Genç Girişimci Kurulu’nu kurduk. Kurullarımız tüm Anadolu’da kendi başarı hikayelerini anlatarak, rol model olarak daha fazla genci ve kadını girişimciliğe teşvik etmek için büyük bir heyecanla çalışıyor. Başladığımızda % 6,5 olan kadın girişimci oranı bugün % 8,5 seviyesine ulaştı. Binlerce gencimizi yüzlerce montörle buluşturduk” dedi.

-“İstanbul’u küresel girişimciliğin merkezi yapacağız”

Daha güçlü ve zengin bir Türkiye için girişimcilik konusunda önemli bir gündem oluşturduklarını belirten Hisarcıklıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Gelecek bize pek çok şey vaat ediyor. İnanıyoruz ki dünyadaki yeniliklerin % 99’u henüz yapılmadı. Ancak artık yapılmayanı yapmak veya farklı şekilde yapmak gerekiyor. Bu yüzden de hangi sektöre yatırım yapıldığı önemli değil, önemli olan akla yatırım yapmak. Dünyada artık para eden tek şey akıl. Yenilik ancak akılla yapılır. Biz Türkiye’yi girişimcilik aracılığıyla bu yeniliğin merkezi yapmak için çalışıyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak amacımız İstanbul’u küresel girişimciliğin merkezi yapmak. Startup’lara vergi ve mevzuat konusunda her türlü kolaylığı sağlamamız lazım. Asya’daki, Ortadoğu’daki, Afrika hatta Avrupa’daki genç beyinlere bunu vaat edersek, o zaman Türkiye devrim yapar.”