21567-5

Hisarcıklıoğlu, Uşak için uçak seferlerinin artırılmasını istedi, KOBİ’lere ‘nefes kredisi’ müjdesi verdi

Hisarcıklıoğlu, Uşak’ta kentin ticaretini artırabilmek için hükümetten uçak seferlerinin artırılmasını isterken, finansa ulaşmakta zorluk çeken iş dünyasına da ‘nefes kredisi’ müjdesi verdi. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile birlikte Uşak’ta Ticaret ve Sanayi Odası yeni hizmet binasının açılış töreni ile vergi rekortmenlerinin ödül törenine katıldı.

Uşak TSO’nun yeni hizmet binasının açılışını Bakan Tüfenkci ile birlikte yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu daha sonra yeni binanın salonunda kentin vergi rekortmenlerinin ödüllendirildiği törende konuştu. Konuşmasında, Uşak için havaalanının en azından haftada 3 gün hizmet vermesini isteyen Hisarcıklıoğlu, “Niye, çünkü Uşak’ta ticaret-sanayi kültürü var. Dünyaya en kısa sürede ulaşması lazım” diye konuştu. Başta KOBİ’ler olmak üzere finans sıkıntısı yaşayan iş dünyası için ‘nefes kredisi’nin müjdesini veren Hisarcıklıoğlu, 1 sene vadeli kredinin, yüzde 9,9 faizli olduğunu bildirdi ve kredi için Kredi Garanti Fonu’nun teminat sağladığını anlattı. KGF’nin 21 Banka ile anlaşmalı olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Eximbank ve KOSGEB’in verdiği destekler için de kefalet sağlandığını bildirdi. Hisarcıklıoğlu, “Hükümetin geçenlerde açıkladığı; KOBİ’lere yerli ve yeni makine alımı kapsamında da uygun koşullarda finansal destek sağlıyor. KOBİ’ler kullasın diye Hükümet’ten talep ettiğimiz 2 milyar lira desteği de aldık. Ama hala bunun yarısı bile kullanılmış değil. Artık ayağınızda şubesi var. Kredi kullanacağınız zaman gelin başvurun. Size kefil olalım” dedi.

 

-Son bir ayda yapılanlar

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında, Uşak’a daha önce olduğu gibi yine hayırlı işler için geldiklerini belirterek, 24 derslikli, 7 milyon lira katkı sağladıkları TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Oda’nın yeni hizmet binasının hayırlı uğurlu olmasını diledi.

 

Uşak TSO’yu akredite olarak 5 yıldızlı oda ünvanı aldığı için kutlayan Hisarcıklıoğlu, Bakan Tüfenkci’ye de iş dünyasının yanında olduğu için teşekkür etti. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bakın sadece son 1 ay’da sayın Bakanımızla neler yapmışız. Önce Antalya’da YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’ndaydık.               TOBB ve Oda-Borsalarımız olarak yöresel değerlerimize ve coğrafi işaretli ürünlerimize sahip çıktığımız en önemli organizasyon. Uşak tarhanası, eriştesi, susamı ve helvasıyla YÖREX’te yerini aldı. Uşak Tarhanasına Coğrafi İşaret almak için hareket geçmişsiniz. Çok doğru bir iş, para burada.

 

Sayın Bakanımızla Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ettik. 15 Temmuz Şehitleri dayanışma kampanyası yardım çekini verdik. TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak bir rekor kırdık. 81 İl’de 54 milyon lira yardım topladık. Uşak’ta da hem Odamız hem Borsamız katkı verdi. Toplam yardımların 4’te 1’ini bizim camia sağlamış oldu. Bundan dolayı da sizlerle gurur duyuyorum. Birlik ve beraberliğin önemini, bir kez daha ortaya koyduk.

 

Yine geçtiğimiz ay 9. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nı düzenledik. Suat Başkan sizlerin adına Uşak’ın en önemli ekonomik meselelerini-çözüm önerilerini Başbakan ve Bakanlarımıza sundu. TOBB olarak sizlerden gelen tüm sorunları kurumlar bazında tasnif ettik ve bakanlıklara ilettik. Sayın Bakanımız da bu sorunların takipçisi olacak.”

-Uşak ekonomisinde durum

 

Uşak ekonomisine değinen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yüzyıllar öncesinde Evliya Çelebi’nin burayı şöyle tarif ettiğini söyledi: “Uşak; Müteşebbislerin ve ticaret erbabının ocağıdır”.

 

Uşak’ın Anadolu’da elektriği kullanan ilk şehri olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Anadolu’da sanayinin ilk ortaya çıktığı şehirsiniz. 1905’te burada iplik fabrikası kurulmuş.. Uşak sanayisi şimdi de geri dönüşümde kümelenmeyi başarmış ve ülkemizin bu alanda lider şehri haline gelmiş. OSB’ye bakıyorum, Uşak OSB kabuğuna sığmaz oldu. Türkiye’nin her yerinden müthiş bir yatırım talebi var

İnşallah Uşak OSB firma sayısı bakımından ilk 15’e girecek. Bunun için Geri dönüşüm sektörüne yatırım teşvik sisteminde yer verilmesini ve desteklenmesini bekliyoruz. Yine Uşak için önemli bir konu, Tarım Bakanlığımız damızlık düve yetiştirme teşviklerini açıklarken, Uşak’ı bu kapsamdaki iller arasında göremedik. İnşallah bu durum da düzeltilir” diye konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu 2016 yılının 10 ayında açılan şirket sayısına bakıldığında Türkiye ortalamasında yüzde 8 azalma görülürken, Uşak da yüzde 9’luk bir artış olduğunu duyurdu. Hisarcıklıoğlu yılın 9 ayında ihracatın Türkiye ortalamasında yüzde 3 düşüş görülürken, Uşak’ta yüzde 15 artış yaşandığını anlattı.

 

-Neler yapılıyor?

 

Başta Tüfenkci olmak üzere bütün bakanlarla yakın çalıştıklarını bildiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu yapılan işleri şöyle anlattı: “Vergi-Prim Affı-Oda Aidatları konusunda düzenlemeler var. Vergi, prim, trafik cezası, Oda aidat, odaların TOBB’a aidat borçları yapılandırılıyor. Sayın Bakanımızın sayesinde. 25 Kasım’a uzatıldı başvuru süresi. Bunu kaçırmayın. 36 aya varan taksit imkanı da getiriliyor. Faizler büyük ölçüde siliniyor. Peşin ödeyene de indirim geliyor. Şimdi diyeceksiniz ki borcunu düzenli ödeyenin suçu ne? Bunu biz de dile getiriyoruz hep. Maliye Bakanımız, borçlarını tam ve zamanında ödeyen vatandaşlar için belli bir oranda indirim üzerinde çalıştıklarını da söyledi.

 

Karşılıksız çek olayı var. İlk 10 ayda geçen yıla göre adet % 8, tutar % 5 arttı.Bizim için önemli. 3 önemli adımı attırdık. Önce karekodlu çeki icat ettirdik. Bizim talebimizle.  Artık karekodlu çek zorunlu hale geliyor. Çek kesenin tüm finansal geçmişi görülebilecek. Şimdi karşılıksız çek verenler için 1 ila 6 aya kadar hapis cezası geliyor.

 

Belirli bir tutarın altındaki ticari anlaşmazlıklarda tahkim, işçi-işveren anlaşmazlıklarında da arabuluculuk zorunlu olmalı. Tahkim, mahkemeye hem daha ucuz hem daha kısa. Sözleşmelerinize TOBB tahkimini ekleyin. Damga vergisi konusu var. Çağ dışı bir vergi. Tamamen kaldırmasalar da iyileştirme yapıldı. Mesela artık sözleşme nüshalarının her biri için değil, tek bir nüsha için damga vergisi ödenecek. Şirket kuruluşlarını ve tasfiyelerini artık kolaylaştırdık. Hem daha kısa sürede hem de daha ucuza yapılabilecek. Taşınır Teminatları konusu. Finansmana erişimde önemli. Uzun zamandır beklediğimiz bir reformdu. Sayın Bakanımız sayesinde meclisten geçti. Artık makinenizi, stokunuzu kredi alırken teminat gösterebileceksin. Bankaların bugünkü kötü uygulamalarına çare olacak.”

 

-Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Ağustos ayında TOBB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İŞKUR ile “Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği” protokolünü imzaladıklarını hatırlattı.   Bu protokol ile Oda-Borsalar olarak işverenlerin nitelikli eleman ve stajyer taleplerini toplayacaklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, “            İŞKUR da mesleki eğitim kursu açarak bu talepleri karşılayacak.   4,5 yıla kadar sigorta işveren payını ödemeyeceksiniz.Burada eğitim gören, staj yapan kardeşlerimizin de maaşını devlet ödeyecek (günlük 50 TL, aylık 1.300 TL), sigortasını yapacak. Baba, oğluna yapmaz. Bu fırsatı kaçırmayın” dedi.

TOBB olarak ellerini taşın altına koyduklarını ve  MEYBEM’i kurduklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde sınav ve belgelendirme yapıyoruz. Süre Mayıs ayında doldu ancak yıl sonuna kadar uzatıldı. Bu fırsatı kaçırmayın. Sınav ücretini devlet ödüyor.MYK belgesi alan çalışanın da bir yıl sigorta işveren payını ödemiyorsunuz. Gelin MEYBEM’e başvurun. Size hiçbir yükü yok.”

 

-15 Temmuz’da Uşak’ın güçlü duruşu

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 15 Temmuz gecesi darbeye ilk karşı çıkan sivil toplum kuruluşunun TOBB olduğunu duyurdu. Hisarcıklıoğlu, “Daha darbe bildirisi okunur okunmaz, ‘Milletin iradesi ve demokrasi dışında hiçbir iradeyi tanımıyoruz. Gün demokrasiye sahip çıkma günüdür’ dedik. Bu süreçte dik duran camiamıza da, üzerine düşeni hakkıyla yerine getirdikleri için teşekkür ediyorum. Uşak da darbeye ilk karşı duran illerden biri” diye konuştu.