41

“İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONUSUNDA BİR KÜLTÜR OLUŞMALI”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, “Dün akşam Adana’da 32 kız öğrencimizin kaldığı bir yurtta çıkan yangın sonucu kaybettiğimiz 11 kız öğrenci evladımızla 12 insanımızı kaybetmenin üzüntüsünü, burukluğunu yaşarken, bu alanda da sorumluluğumuzun ne kadar büyük ve ağır olduğunu da hissediyoruz.” dedi.

Müezzinoğlu, Rixos Otel’de Hak-İş ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) ortaklığında yürütülen ”Sosyal Diyalog Yoluyla Kadın Dostu İş Yerlerini Belgelendirme Projesi”nin kapanış toplantısında, sertifika ve ödül törenine katıldı.

“Kadın dostu iş yeri” seçilen işletmeler, ödüllerini Emine Erdoğan’dan aldı.

Burada bir konuşma yapan Bakan Müezzinoğlu, 12 gün önce Siirt’in Şirvan ilçesindeki açık maden sahasında bir heyelan sonrası yaşanan kayıplardan duyduğu üzüntüyü ifade ederek, “Dün akşam Adana’da 32 kız öğrencimizin kaldığı bir yurtta çıkan yangın sonucu kaybettiğimiz 11 kız öğrenci evladımızla 12 insanımızı kaybetmenin üzüntüsünü, burukluğunu yaşarken, bu alanda da sorumluluğumuzun ne kadar büyük ve ağır olduğunu da hissediyoruz.” diye konuştu.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda Bakanlığının sorumluluklarının önemine değinen Müezzinoğlu, bir kültüre dönüşmesi için  iş sağlığı ve güvenliği konusuna toplumsal olarak, sahip çıkılması gerektiğini bildirdi.

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, kadının istihdamı konusunda AK Parti olarak bir duruşlarının bulunduğunu, 2016 yılı Ağustos ayı itibarıyla ülkedeki kadın istihdamının yüzde 33’lere çıktığını kaydetti.

Hükümetin, kadın istihdamına yönelik düzenlemelerini anlatan Müezzinoğlu, “Kadının kadın olarak, kadının anne olarak istihdamdaki haklarını, hukuklarını daha güçlü hale getirebilecek bütün tedbirleri alıyoruz, almaya da devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.