“KENT KONSEYİ ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLIYOR”

Ordu Büyükşehir Kent Konseyi 3. Olağan Seçimli Genel Kurulu yapıldı. Genel kurulda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Kent Konseyi ile birlikte önemli projeleri Ordu’ya kazandırdıklarını ifade etti.
Başkan Yılmaz, Ordu’nun Kent Konseyini hızlıca oluşturan illerin başında geldiğine dikkat çekerek, “Büyükşehirler arasında hâlen kent konseyini kuramayan iller var. Bazı iller ve ilçelerde de Kent Konseyi yok Kent Konseylerinin hızlı bir şekilde kurulması, esasen o ilin sosyal dinamikleri ve sivil toplum kuruluşlarının güçlülüğünün göstergesidir. Ordu, bu anlamda Türkiye’de her zaman model illerden biridir ve olmaya da devam edecektir” dedi.
SÜREKLİ BÜYÜYEN VE GELİŞEN BİR İLİZ
Ordu’nun sürekli büyüyen ve gelişen bir il olduğunu söyleyen Başkan Enver Yılmaz, “Altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla birlikte sürekli gelişen ve büyüyen bir iliz. Nüfus yazım sisteminden kaynaklanan sorunlar itibarıyla merkezi bütçeden daha az pay almamıza rağmen, yerel yönetimler olarak kısıtlı imkânlarla başta yol ve su alanında yoğun bir çalışma temposu içerisindeyiz. Bu anlamda belirli bir süreçten geçiyoruz. Şehrin içerisinde 30-40 yıldır müdahale edilmeyen alanlarda çalışmalar yapıyoruz. En uzak mahallelerde yol ve su yatırımlarını hayata geçiriyoruz. Altyapı sorunu olmayan yüksek mahallelerdeki yol ve sıcak asfalt çalışmalarını bitiriyoruz. Önümüzdeki yıl, şehir merkezlerindeki yol çalışmalarını tamamlayacak ve sıcak asfalt yapacağız. Çok iddialı bir şekilde ilk günden itibaren söylüyoruz: 2018 yılından itibaren Ordu, Türkiye’de parmakla gösterilen model bir il olacak. Altyapı sorunu bitmiş, yeşili ve mavisiyle, denizi ve doğasıyla tertemiz bir şehir olacak” şeklinde konuştu.
KENT KONSEYİYLE ÖNEMLİ PROJELERİ GERÇEKLEŞTİRDİK
Başkan Yılmaz, Kent Konseyinin proje ve fikirlerinin Büyükşehir Belediyesi için önemli olduğuna değinerek, “Bizim faaliyetlerimize önemli katkıları olan Kent Konseyinin getirdiği teklif doğrultusunda Kurul Kalesi kazılarına 1 milyon lira ödenek aktardık. Kibele heykelinin bulunduğu Kurul’u bir haftada 10-15 bin vatandaşımız ziyaret etti. Yine Boztepe’ye Merdiven Projesi başlatıldı ve devam ediyor. Tüm okullarda uygulanmaya başlanılan “Doğru Hamlede Buluşalım” adlı projeyle satranç takımları dağıttık ve birinci sınıf öğrencilerine eğitim verdik. Bu sayede Ordu, Türkiye’de en fazla lisanslı satranç sporcusu olan illerden biri oldu” diye konuştu.
UYUMLA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Kent Konseyi ile uyumlu bir şekilde çalışmalarına devam edeceklerini ifade eden Başkan Enver Yılmaz, “Kent Konseyinin getireceği teklifler konusunda eski yönetimle olduğu gibi yeni yönetimle de çalışmaya devam edeceğiz. Bu bir ekip işidir. Kent Konseyinde siyaset yok. Toplumun tüm kesiminden arkadaşımız, bu konsey içerisinde ve yönetimde yer alarak fikrini beyan edebiliyor. Güçlü muhalefet sadece demokrasilerde vardır. Kent Konseyleri, demokrasilerde var olan ve farklı fikirleri beyan eden muhalefetin gelişmişliğini artırmak amacıyla kurulmuştur. Bu anlamda Kent Konseyiyle ilgili en iyi uygulamaları yapan illerin başında yer alan bir kent olarak, uyumlu çalışmalarımızın devam edeceğine yürekten inanıyorum” dedi.
ESKİ YÖNETİME TEŞEKKÜR EDİYOR, YENİ YÖNETİMİ TEBRİK EDİYORUM
Eski yönetime teşekkür eden ve yeni yönetimi tebrik eden Başkan Yılmaz, “Arkadaşımız Avukat Atila Tatar Bey, Kent Konseyinin kuruluşundan itibaren geçen iki dönemde çok önemli görevleri üstlenerek yerine getirdi. Bizler de elimizden geldiğince projelerini desteklemeye gayret gösterdik. Kendisine vermiş olduğu hizmetler ve yapmış olduğu katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Yeni Başkanımız Özgür Enginyurt Bey’e ve ekibine Ordumuza yapacakları hayırlı ve güzel hizmetlerde başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.
KENT KONSEYİ SAYESİNDE KOCAMAN BİR AİLE OLDUK
Toplantıda söz alan Avukat Atila Tatar, “Başta fikir ve projelerimize iltifat gösterip destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Enver Yılmaz’a ve Ordu’yu yönetenler olmak üzere Kent Konseyimizin kuruluş ve olgunlaşma sürecinde bize katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Sayenizde kocaman bir aile olduk. Görevi devralan arkadaşlarıma da çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.
PROJELER VE FİKİRLER ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ
Ordu Büyükşehir Kent Konseyi 3. Olağan Seçimli Genel Kurulunda yapılan seçimle başkanlığa gelen Dr. Özgür Enginyurt ise toplantının sonunda yaptığı teşekkür konuşmasında, “Kent Konseyi, bir ilin ortak aklıdır. Ürettiği fikirleri ve projeleri bulunduğu Büyükşehire sunar ve bu projelerin gerçekleştirilmesi için çaba gösterir. Kent Konseyi olarak, kentli olabilmemizi sağlayacak projeler üretmeye ve fikirleri yaymaya gayret edeceğiz. Hep birlikte çalışarak Ordu’yu daha iyi bir noktaya getireceğiz” diye konuştu.