meclis-baskani-aydin-ozvatan-oldu-30112016074200-0

Meclis Başkanı Aydın Özvatan oldu

Samsun TSO’nun Kasım ayı meclis toplantısında yapılan Meclis Başkanı seçiminde Aydın Özvatan, başkan seçildi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kasım ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Yalgın başkanlığında gerçekleştirdi. Gündem dışı söz alan meclis üyeleri İhsan Kaptanoğlu, Metin Aktürk ve Hasan Guda’nın konuşmasının ardından kürsüye gelen Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, 1 Mart-31 Mayıs tarihleri arasında bakım için kapatılacak olan Samsun-Çarşamba Havalimanı hakkında görüşlerini dile getirdi.
Olimpiyat Samsun için bir fırsattır

Havalimanının 1 Mart tarihinde kapatılıp, 31 Mayıs tarihinde teslim edileceğini belirten Murzioğlu, “Bizim pistimiz 19 santimetre çökmüş, 22 santimetreden sonrasına müsaade edilmiyor. Uluslararası havalimanı niteliği kalkıyor ve iniş çıkışlar yasaklanıyor. Önümüzde İşitme Engelliler Olimpiyatı var. Bu Samsun için bir fırsattır. Olimpiyatın bir şehirde yapılması hele de Samsun’da yapılması çok farklı bir şey. Bütün dünya bizim adımızı duyacak. Bizim buna hazırlıklı olmamız gerekiyor. Kimse havalimanının kapanmasını istemez. Havalimanında uçağın başına gelebilecek bir sıkıntı hepimize gelir. Bunun mutlaka yapılması gerekiyor. Bizim havalimanında sinyalizasyonlarda değişecek. ‘Tamir yap uçak insin, tamir yap uçak kalksın’ bunun imkanı yok. Bunun yetkilileri ile görüştüğümüzde bunları söylüyorlar” dedi.

Murzioğlu: “İşin içinde olacağım”

Konuyla ilgili kamuoyunda çeşitli spekülasyonların olduğunu belirten Murzioğlu, “En sonunda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Samsun’a geldi. Ondan sonra Baro Başkanımız bir yazı yazdı. Baro Başkanımızı da böyle bir şey söyledi diye eleştirmiyorum. Sonucunu düşünerek bunu söylüyorum. ‘Bu tamirat yapılamaz, ihaleye çıktığı gibi yapılacak’ diyor. İhaleye nasıl çıktığını bilmiyoruz. Basında dolaşan bir tane kağıt var doğru mu, değil mi bilmiyoruz. Yargıya giderse, bizdeki yargı sürecinin ne kadar uzun olduğunu biliyoruz. Üç santimetre, beş santimetreye çıkacak. Bizim havalimanı üç ay değil de beş sene kapalı kalacak. Buna bir çözüm yolu bulalım. DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak Samsun’a geldi, açıklama yaptı inanmadık gitti. Peşine müsteşar yardımcısı geldi, açıklama yaptı inanmadık gitti. Bakanı getirdik halen inanmıyoruz. Arkadaşlar bu pist yapılacak. TSO Başkanı olarak ben de bu işin içerisinde olacağım. Bu işin çok kısa sürede yapılması için çaba sarf edeceğim. Cuma günü bakanlar pisti kontrol etti. Havalimanı yapılacak, bunun muhatabı TSO değil. Muhatapları tarafından bunun cevabı verilmiştir. Havalimanı 1 Mart’ta kapanacak, 31 Mayıs tarihinde teslim edilecek” diye konuştu.

Aydın Özvatan, Meclis Başkanı seçildi
Gündem görüşmelerinin ardından boş olan TSO Meclis Başkanı seçimi yapıldı. Yapılan seçime tek aday olarak giren Aydın Özvatan, kullanılan 68 meclis üyesinin oyunu alarak başkan seçildi.