SANAT GALERİSİNDE NOSTALJİ RÜZGÂRI ESİYOR

Ordulular, 1960’lı yıllardan günümüze beyaz perdenin hiç eskimeyen, dillere destan Türk filmlerinden seçme 50 film afişiyle geçmişe yolculuk yapıyor.
Sadık Karamustafa, Uğurcan Ataoğlu ve Emin Öztürk koleksiyonundan derlenen, 60’lı yıllardan bugüne Türk sineması afişlerinin sergileneceği “Belki Şehre Bir Film Gelir” adlı serginin açılışı gerçekleştirildi.
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, Genel Sekreter Yardımcıları Hikmet Yıldırım ve Bülent Civelek, Daire Başkanları, Şube Müdürleri ve çok sayıda Ordulu sanatseverin katıldığı sergi açılışında nostalji rüzgârı esti.
BAŞKAN YILMAZ, “BELKİ DE TEK TUTKU SİNEMALARDA”
Açılışta konuşma yapan Başkan Enver Yılmaz, o yılların tek tutkusunun sinemalar olduğunu hatırlatarak, “Bugünkü gibi teknolojinin esiri olmayan, hayat akışı içerisinde belki de tek eğlencesi sinemalar olan bir kuşağın son yıllarına ben de tanıklık ettim. Yaşanan önemli anların siyah beyazla ölümsüzleştirildiği, ahşap konakların, parkeli sokakların tanıklık ettiği ve televizyonun henüz hayatımızın merkezine oturmadığı 60’lı yıllardan günümüze sinema kültürü, insanımızın sosyal hayatına yön veren en önemli etkenlerden biri olmuştur. Hâlen sosyal ve kültürel hayatımızın en büyük dinamiklerinden olan Türk sinemamızın geçmişine, açılışını yaptığımız bu sergi vesilesiyle yolculuk yapmanın mutluluğunu ayrıca yaşıyorum. Sergi için emek harcayan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
“O FİLMLER HALÂ HAFIZALARDA”
Başkan Yılmaz, afişleri sergilenen filmlerin halâ hafızalardan silinmediğine de vurgu yaparak, “Hâlen hafızalarımızda olan, ruhumuzu ve yaşam biçimimizi etkileyen beyaz perdenin dillere destan Türk filmlerinin muhtevasına uygun, şaşalı ve ilgi çekici özelliklere sahip, sinemaların dış duvarlarında camekan çerçeveleri süsleyen orijinal afişleri burada sergiliyoruz. Sanat galerimizde nostalji rüzgarı yaşamaya herkesi davet ediyorum” diye konuştu.
Toplam 50 afişten oluşan sergi, Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisinde 11-30 Kasım tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.