vlk_3457

SAYIN VALİMİZ ‘SADİ TEKKESİ VE KUVA-İ MİLLİYE RUHU KÜLLİYESİ’ AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

      Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN, 21.11.2016 Pazartesi günü saat 16.00’da Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen ‘Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi’ açılış törenine katıldı.
        ‘Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi’ ve içinde bulunan Şehitler Müzesi, Şehit Gazi ve Anı Evi açılış töreni öncesi Samsun Büyük Cami baş İmam Hatibi Hamdi DEMİRBAŞ tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi ÇAMAŞ, ‘Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi’nin restorasyon çalışmaları hakkında bilgi vererek bir konuşma yaptı.
        Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ açılış töreni öncesi yaptığı konuşmasında, “Atatürk’ün Samsun’a 19 Mayıs 1919’da gelmesinin ardından, Samsun halkının kentte direnişi örgütlemek ve Atatürk’ün talimatlarını yerine getirmek için Sadi Tekkesi’ni kullanmışlar. Biz bu gerçeği fark ettikten sonra Sadi Tekkesi ve çevresindeki binaları bir bütün halinde düzenledik. Samsun’da Müdafaa-i Hukuk ve Kuva-i Milliye faaliyetlerinin nerede olduğunu bilmemiş olmamızı ve bununla ilgili bir envantere sahip olmayışımızı büyük bir eksiklik olarak gördük. Burayı sadece Kuva-i Milliye toplantısı yapılan bir yer olmaktan çıkaralım, burada bir de şehit ve gazi müzesi yapalım istedik. Bunu da bu gün açılışımızla gerçekleştirmiş olacağız. Hayırlı uğurlu olsun.”dedi.
Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN, Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bu bölgenin Samsun evleri ile donatılması çok önemli. Öncelikle emeği geçenlere başta Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum. Sadi Tekkesinin Milli Mücadelede ve Cumhuriyet’in kuruluşundaki katkılarını gördüğümüzde aslında iki farklı örneği önümüze sermesi dolayısıyla da önem arz etmektedir. Bu 15 Temmuz’a da işaret ediyor. Dini akımlardan yararlı olanların ülkeye, millete, vatana, bayrağa ne kadar katkı sağladığını bir taraftan görürken, zararlı akımların ülkeye, millete ne büyük bir badire atlattığını da görmüş oluyoruz.
      Şehit yakınları ve Gaziler zaman zaman uygun olmayan yerlerde misafir ediliyorlar veya oralarda dernekler, vakıflar kuruyorlar ve faaliyetlerini sürdürüyorlar. Aynı zamanda bu gün burada açılışını yapacağımız bu güzel ‘Şehit Gazi ve Anı Evi’ gerek şehit yakınlarının, gerekse gazilerin hem anılarını taşıyacak ve aynı zamanda bu mekanları kendi evleri, kendi mekanları ve dernekleri gibi kullanacaklar.
     Bunlar gerçek Samsun evleri. Bu evlerin sayısı artmalı. Bu anı evinin önemi büyüktür. Bu evler Samsun halkına da örnek olur ve inşallah bu evlerin sayılarını artırırlar. Aslında burada bir ilki de göreceğiz. Onun için bu binalar önem arz etmektedir. Bu akşam Samsun’da 15 Temmuz ile ilgili bir konferans düzenlenecek. 15 Temmuz her şeye rağmen unutulmaması gereken bir tarih. Bunu Samsun olabildiğince uzun süre yaşatacaktır. Samsunluların 15 Temmuz darbe gecesi meydanlara çıkarak göstermiş olduğu üstün cesaret gerçekten çok önemlidir. Ben bu Sadi Tekkesinin restorasyonunda ve hizmete açılmasında emeği geçen herkese tekrar çok teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”dedi.
        Konuşmaların ardından “Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi” Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN ve diğer protokol üyeleri tarafından törenle açıldı. Açılışın ardından ‘Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi’nin yapımında emeği geçenlere Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN ve diğer protokol üyeleri tarafından teşekkür belgesi verildi. Daha sonra Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN, diğer protokol üyeleri ve davetliler açılışın ardından ‘Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesini, Şehitler Müzesini, Şehit ve Gazi Anı Evi’ni gezdiler. 15 Temmuz şehitlerinin de unutulmadığı müzede sesli ve görsel sunumlar yapıldı.
        ‘Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi’ açılış törenine ayrıca, Samsun Milletvekili Hasan Basri KURT, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ünsal AĞAOĞLU, Ayvacık Kaymakamı Can Kazım KURUCA, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Sg. Alb. Murat ÖZER, İlçe Belediye Başkanları, İnternet Haber Yönetim Kurulu Başkanı Hami ÖZIŞIK, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.