vlk_1582

SAYIN VALİMİZ ‘TEMMUZ YARISI VATAN YARASI’ KONULU PROGRAMA KATILDI

       Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN, 07.11.2016 Pazartesi günü saat 16.00’da Kızılay Haftası nedeniyle Samsun Kızılay Şubesi tarafından Atakum Sanat Merkezi’nde düzenlenen ‘Temmuz Yarısı Vatan Yarası’ konulu projenin açılış programına katıldı.
        Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Samsun Kızılay Şubesi Kadın Kolları Başkanı Emel ÖZCAN tarafından programın açılışında ‘Temmuz Yarısı Vatan Yarası’ konulu projenin tanıtımı yapılarak bir sunum gerçekleştirildi.
        Yapılan sunumun ardından açılış konuşmasını yapan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem KINIK, “Biz tarihimiz boyunca sürekli insanlara iyilik, merhamet ve adalet getirmeye gayret ettik. Kızılaycılık milletin zor zamanında onun direncini arttırmak için, milletin düştüğünde onun elinden tutup kaldırmak içindir. Biz bugün dünyanın 135 farklı ülkesinde çalışıyoruz. Sadece bu sene Somali’ye 2 gemi gönderdik. Her bir gemi 11 bin ton gıda taşıdı.Gazze’ye 2 gemi gönderdik. Yemen’e bir gemi gönderdik. Gazze’ye üçüncü gemiyi göndermek için hazırlıklarımız devam ediyor. Bir taraftan ülkemizin içerisinde terör mağduru insanlarımızın elinden tutmaya çalışıyoruz. Bir taraftan Suriye’deyiz. Suriye’nin içerisine Kızılay olarak krizin başladığı günden bugüne kadar 28 bin tır yardım malzemesi gönderdik. Biz o kardeşlerimizi eğer orada desteklemezsek onlar ya orada ölecekler, ya da bizim kapımıza dayanacaklar. Suriye’ye her gün ortalama 20 tır yardım malzemesi gönderiyoruz. Sadece Suriye değil, Musul’a ve Irak’a da gönderiyoruz. Irak içerisinde 2 mülteci kampında yaklaşık 30 bin insana bakıyoruz. Bu sayı şimdi 100 binlere doğru tırmanıyor. Yani dünyanın neresinde bir sıkıntı varsa biz ayrım gözetmeksizin onlara yardım ulaştırıyoruz.” dedi.
        Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ yaptığı konuşmasında,  “Temmuz Yarısı Vatan Yarası, 15 Temmuz akşamını anlatan ülkemizin insanın ortaya koyduğu performansı, direnci, vatanı ve milleti ile ilgili bölünmez bütünlüğü adına neler yapabileceğini gösteren efsanevi kahramanlık hikayeleriyle dolu bir geceydi. 15 Temmuz sabahı bu kahramanlık öykülerini yüreğimizde hissederek anlatabileceğimiz bir sabah oldu. Tersi de olabilirdi. Tersi, ülkemizin parçalanmasıydı. Ülkemizin hain, etrafındaki küresel güçlerin kendilerine göre bir takım hesabı olan Anadolu yaylasını parçalayarak kendi emirleri doğrultusunda kullanması gibi bir sonuç olurdu. Bu topraklarda artık şerefimizle, onurumuzla yaşayamaz hale gelirdik. Güçlü olmamız gereken bir coğrafyada yaşıyoruz. Her birimizin ataları, dedeleri bu vatan uğruna, bu vatanın parçalanmaması uğruna canlarını verdi. Lütfen çocuklarımıza her fırsatta bu gerçeği anlatalım. Anlatalım ki onlarda vatanları için gözlerini kırpmadan aynı duyguları yaşasın.”dedi
        Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN ise yaptığı konuşmasında, “Öncelikle bu güzel organizasyon için arkadaşlarımızı kutlamak istiyorum. Değerli Arkadaşlar; 15 Temmuz bizim için bir milat. İkinci bir milat. Bu ikinci bir kurtuluş savaşımızdır. Onun için bunu çok önemsediğimi ısrarla vurgulamak istiyorum. Böyle bir şeyi inanıyorum ki, bizim milletimiz bir daha yaşamayacaktır. Türk tarihinde böyle bir şey yok ama dünya tarihi incelendiğinde de kendi elleriyle yetiştirdiği insanların yine kendi insanına topla, tankla ve uçakla saldırdığı herhalde yoktur. Bu saldırı acımasızca bir saldırıdır. Aslında bu olayın bir psikolojik boyutu da var. Bu zihniyete sahip olan insanları masaya yatırmak gerekiyor. Nasıl oluyor da bunların beyni yıkanıyor. Bu düşünce yapısının mutlak suretle irdelenmesi, ortaya konulması ve bu tarz sapkın düşüncelere en azından gençlerimizin düşmemesi adına özel çalışma yapılması da gerekiyor. Bir millet düşünün ki, 15 Temmuz gecesi bu milletin yetiştirdiğini, değer verdiğini zannettiği insanlar bu millete silah sıktı, bu milletin üzerine tanklarıyla, toplarıyla yürüdü. 
        Onun için bu konu uzun uzadıya üzerinde düşünülmesi ve tartışılması gereken bir konu. Gençlerimize bu konuda çok büyük görevler düşüyor. 15 Temmuz ile ilgili daha çok şeyler söylenecek, çok filimler çekilecek ve belgeseller yapılacaktır. Ama bu Anadolu coğrafyası bilin ki, çok fazla huzur içerisinde olmayacak. Bunun sadece tek bir yolu var. Birlik, beraberlik içinde olmak ve güçlü olmak. Eğer biz bunu başaramazsak bizi sürekli rahatsız ederler. Onun için çocuklarımızı en iyi şekilde eğiteceğiz. Eğer çocuklarımızı iyi bir şekilde eğitemezsek ciddi anlamda sorunlar yaşarız. Ama bilin ki, 15 Temmuz mutlak suretle üzerinde çokça durmamız gereken bir konu.
             Samsun belki doğal afetler itibariyle çok sorunlu bir yer değil ama bizim ilimiz bir geçiş güzergahı olması sebebiyle burada Kızılay’ın mutlak suretle bir lojistik merkezine ihtiyacı var. Büyükşehir Belediyesi Başkanımızdan bu konuyla ilgili bir yer talep edilmişti. Bu konuyla ilgili olarak ısrarcı olunmasını söyledim. 
        Şehrimizde bulunan Kızılay kampının da elden geçirilmesi konusunu Sayın Kızılay Genel Başkanımıza söyledim. Bu konuyla ilgili olarak Genel Başkanımız bizlere söz verdiler. Kızılayımız kendi paralarını kendileri kazanıyorlar. Bir milyara yakın bir bütçe yönetiyorlar. Bu bahsettiğimiz konular Kızılay için belki minimaldir. Ama bunların yapılması Samsun’a katkı anlamında çok önemlidir. İnşallah biz yeni 15 Temmuz’lar görmeyeceğiz. Vatana ihanet edenleri çok iyi bilirsek, bu ülkeye zarar veren unsurları, şahısları, kurumları ve ülkeleri iyi tanırsak geleceğimiz daha güvenli olur. Kızılay’ımız sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yerinde nerdeyse Kızılhaç’la yarışır bir şekilde bu mücadeleyi veriyor. Gerek Kızılay’ın, gerekse Kızılhaç’ın din, dil ve ırk gözetmeksizin yardıma koşan kurumlar olması gerekiyor. Biz bunu objektif bir şekilde başarabiliyoruz ama karşı taraf maalesef yapmıyor. İnşallah onlarında akılları başına gelip yaparlar. Onun için Kızılayımızın geleceği aydınlık çok kaliteli işler ortaya koyacağına inancımla hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”dedi.
        Konuşmaların ardından projeye katkılarından dolayı Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem KINIK tarafından Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN ve diğer protokol üyelerine plaket takdim edildi. Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN ise günün anısına Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem KINIK’a Atatürk Anıtı Heykeli hediye etti.
        Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde düzenlenen programa, Atakum Kaymakamı Ali BAKOĞLU, Canik Belediye Başkanı Osman GENÇ, Kızılay Samsun Şube Başkanı Dr. Habib DEMİREL, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, Kızılay gönüllüleri ve öğrenciler katıldı.