3d2543ba-a822-4aec-ae1b-0201b6ea0d38

ŞEHİT POLİS YALÇIN YAMANER BULVARI BÖLGENİN CAN DAMARI OLDU

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın talimatıyla yapım çalışmalarına başlanan ve çevre yolu ile Karadeniz sahil yolu arasındaki bağlantıyı sağlayan Şehit Polis Yalçın Yamaner Bulvarı, hem trafiği rahatlattı hem de modern görünümüyle vatandaşlardan tam not aldı.
BATAKLIKTAN MODERN GÖRÜNÜMLÜ BULVARA
Altınordu ilçesi Karşıyaka Mahallesi imar planında bulunan ancak 22 yıldır yapılmayı bekleyen yolun ulaşıma açılmasıyla ilgili çalışma, Başkan Enver Yılmaz’ın talimatıyla başladı. Karapınar Mahallesi ile Karşıyaka Mahallesi’ni birbirine bağlayarak önemli bir arter vazifesi gören Şehit Polis Yalçın Yamaner Bulvarı ve bağlantı yolları projesi kapsamında, 1 km uzunluğunda yeni yol açılarak elektrik hatları yer altına alındı; doğal gaz, yağmur suyu ve içme suyu hatları döşendi. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sıcak asfalt öncesi kazı-dolgu, temel ve alt temel çalışmalarının ardından, toplam uzunluğu 4,2 km olan duble yoldaki sıcak asfalt da tamamlandı. 9 bin m2lik alanda kaldırım çalışması ve 260 m uzunluğunda taş duvarla trapez kanal çalışmaları yapıldı. Son olarak, yol güvenliğini sağlamak için trafik levhaları yerleştirilip yol çizgileri çizilen bulvar, modern bir görünüme kavuşturuldu.
BULVARA ŞEHİDİN ADI VERİLDİ
Daha önce Karşıyaka Bulvarı olarak bilinen yolun yapım çalışmaları devam ederken, adı da değiştirildi. Ordu Büyükşehir Belediye Meclisinin aldığı kararla bulvara, Siirt’te Ocak ayında bölücü terör örgütüne karşı düzenlenen operasyonda şehit olan Özel Harekât Polisi Yalçın Yamaner’in adı verildi.
TRAFİK YÜKÜNÜ HAFİFLETTİ
7 m genişliğinde bölünmüş yol olarak yapılan ve ardından araç trafiğine açılan Şehit Polis Yalçın Yamaner Bulvarı, şehir içi ulaşımda sürücüler için alternatif olurken, Karadeniz sahil yolundaki trafik yoğunluğunun da azalmasına katkı sağladı.
BULVAR, ÇEVRE YOLUNU SAHİL YOLUNA BAĞLIYOR
Başkan Enver Yılmaz, bulvarla ilgili projenin 1993 yılında yapıldığını ancak aradan geçen 22 yıl içerisinde tek bir çivi dahi çakılmadığını belirtti. Yolun tamamının bölünmüş yol ve sıcak asfalt olduğunu belirten Başkan Yılmaz, “Bu yolu çevre yoluna bağlıyoruz. Boztepe’nin altından geçen tünelin devamındaki yol, doğrudan Şehit Yalçın Yamaner Bulvarı’na bağlanarak sahil yoluna entegre ediliyor. Şu anda yüklenici firma tarafından yapılan çevre yolunu, Şehit Polis Yalçın Yamaner Bulvarı’na ulaştıracak kısım inşa ediliyor. Bu kısım bittiğinde 2017 yılı Mart ayında hem Ordu, çevre yoluna kavuşacak hem de günde on binlerce aracın geçiş yaptığı uluslararası transit yol hüviyetinde bulunan sahil yolu trafiği çile olmaktan kurtulacak” dedi.