TBMM 5. GELENEKSEL PALAMUT TOPLAMA ŞENLİĞİ…

TBMM’de bu yıl beşincisi gerçekleşen palamut toplama şenliğine, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Milletvekilleri, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu, TBMM İdari Teşkilat üst düzey yetkilileri, TBMM personelleri ile kreş ve ilkokullardan gelen çocuklar katıldı.

TBMM Kültür Sanat ve Yayın Kurulu’nun himayesinde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın işbirliğinde, TBMM Çocuk Projesi kapsamında, çocuklarda çevre bilincinin geliştirilmesi, ağaçlandırma çalışmalarıyla doğal varlıkların korunmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen TBMM Geleneksel 5. Palamut Toplama Şenliği’nde TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın bir konuşma yaptı.

Ahmet Aydın, “Daha önce Genel Sekreterliğimiz tarafından düzenlenen palamut şenliğini önemsediğimiz için, değer verdiğimiz için, çocuklarımızda çevre bilincinin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması, doğanın kontrol altına alınması, ağacın, yeşilin sevdirilmesi noktalarını önemsediğimiz için Meclis Başkanlığı olarak himayemize aldık. Kültür Sanat Yayın Kurulu olarak da ilkini bu sene düzenliyoruz ama Meclisimizin düzenlediği beşinci, geleneksel hale gelen bir şölen…” ifadelerine yer verdi.

Bu şöleni düşünen ve bugüne kadar emek veren önceki TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu’na, Meclis çalışanlarına ve ilgili dairelere teşekkür eden Ahmet Aydın şunları söyledi:

“Tohum nesilden nesile devam eden hayat döngüsünün en önemli parçasıdır. İlginç ve farklı bir geri dönüşüm hikayesi olan bir unsurdur. Toprağın derinliklerine kök salmış bitkiler, sofralarımızı süsleyen yiyeceklerimiz, rengarenk çiçeklerin serüveni hep tohumla başlar. Tohumun önemi, değeri, özellikle ormanın, yeşilin değeri saymakla bitmez. Bir çocuğun büyümesi de, adeta bir tohum gibi, çimlenir, büyür, serpilir ve hayatın bir parçası olur. Tohumlar aslında yeryüzünde yaşamın devamını sağlar bir bakıma. Toprakla buluşarak varlığını gösterir tohum. Bugün burada bulunmamızın sebebi barışı, güçlü ve dayanıklı olmayı temsil eden meşe ağacının meyvesi palamutların çocuklarda tohum bilinci ve sevgisinin oluşması, tüketen değil, üreten bir toplum olma bilincinin aşılanması, tohumların gelecek nesillere aktarılması amacıyla sevgili çocuklarımızla toplamak istedik. Geleceğimizi teslim edeceğimiz çocuklarımız da meşe ağacı gibi hayata güçlü ve dayanıklı olmayı, ve barış içinde yaşamayı öğrenecekler.”

Bugünkü çocukların hızlı gelişen teknolojinin ürettiği sanal aleme hapsettiğimize vurgu yapan Aydın, çocukların dünyasını teknolojik ürünlerle sınırladığımızı, odaya, eve hapsettiğimizi, bilgisayarlarla, tabletlerle, akıllı telefonlarla çocuklarımızın geleceğini körelttiğimizi söyledi.
Çocukların yaşadıkları sanal dünyadan çıkıp gerçeklerle yüzleşmesi gereğine dikkat çeken Aydın şöyle konuştu:

“Sanal arkadaşlar, sanal hayvanlar ve bitkiler, sanal çiftlikler, sanal oyunlar yerine gerçeklerini edinmelerini, sanal fidanlar yerine gerçek fidanlar yetiştirmelerini sağlamamız gerekiyor. Onun için diyoruz ki, bu bir uygulamalı eğitim parçasıdır aynı zamanda. Sevgili çocuklar çevrenin edebiyatını değil, uygulamasını öğrenecekler. Sanal çiftlikler değil, gerçek tohumlar ekecekler, fidanlar büyütecekler. Bu bir çevremizdeki varlıkları sevme ve koruma projesidir aynı zamanda. Sevgili çocuklarımız bu gibi faaliyetlerle emek vermeyi, sevmeyi ve korumayı öğrenecekler. Bu bir farkındalık projesidir, sevgili çocuklar kupkuru tohumun içinde bir can taşıdığını, bir ağaç barındırdığını yaşayarak öğrenecekler.”

TBMM’nin beş yüz dönümlük Kabatepe Parkı’nda 115 türde ve on bini aşkın ağacın bulunduğu bilgisini paylaşan Aydın, buradan toplanan binlerce palamudun yurdun değişik yerlerindeki alanlarda hayat bulacağını söyledi. Ahmet Aydın, Türkiye’nin ağaçlandırılması, erozyonla mücadele noktasında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, özellikle Orman Genel Müdürlüğü’nün gayretleri için teşekkür etti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez de şenlikte yaptığı konuşmada ormanın yediden yetmişe herkesi ilgilendirdiğini belirterek orman sevgisinin artarak büyümesini diledi.

Konuşmaların ardından Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Amatör Çocuk Halk Dansları Topluluğu da bir dans gösterisi yaptı.

Palamutlar toplandıktan sonra Orman Genel Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi. Palamut toplayan çocuklara da geçen yıldan toplanıp bu yıl fidan haline gelen fidelerle sertifika hediye edildi.