dosya

TBMM BAŞKANLIĞI’NDAN BASIN AÇIKLAMASI…

TBMM Başkanlığı, muhalefet kulisine Atatürk resmi asılmasıyla ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.

Açıklama şöyle:

“Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizde olan bir eylem nedeniyle, kamuoyuna açıklama yapma zarureti hâsıl olmuştur.

Muhalefet kulisi olarak adlandırılan bölümde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait halı tablonun replikası, Başkanlığımızın bilgisi ve rızası dışında, Genel Kurul salonunun muhalefet kulisi tarafındaki giriş kapısının yanındaki duvara asılmıştır.

TBMM’nin her köşesi ve her yeri, bütün milletimize aittir ve hiçbir partinin müştemilatı değildir. Ne şekilde tefriş edileceğine karar verme yetkisi de mevzuatımıza göre Başkanlığa aittir. Kaldı ki söz konusu tablo, 1994 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti’nin merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından, o dönemin TBMM başkanlarından Sayın Hüsamettin Cindoruk’a hediye edilmiştir. Uzun müddet başkanlık makamının bulunduğu E Blok koridorunda sergilenen tablo, Meclisimizin Genel Kurul Salonunun tadilatı esnasında muhalefet kulisine taşınmıştır.

Bahse konu tablo, 15 Temmuz sonrasında Başkanlık Divanı kararı ile başlatılan tadilat, tamirat ve yenileme çalışmalarında yabancı devlet adamları tarafından TBMM Başkanlarına verilen hediyelerin sergilendiği ve yine muhalefet kulisi içinde olan şimdiki mekânına yerleştirilmiştir.

Milletin ortak değeri olan şahsiyetlerin, bu meyanda da Kemal Atatürk’ün bir parti veya zümrenin inhisarında olması doğru değildir. Bu konuda gereken hassasiyetin gösterilmesi hepimizin ortak görevidir.

Saygılarımızla…”