cevdetyilmaz27ekim1

“Türkiye ile İran’ın işbirliği, etnik ve mezhebi çatışmaların panzehiri konumundadır”

Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Türkiye ile İran’ın işbirliği, etnik ve mezhebi çatışmaların panzehiri konumundadır. İki ülkenin dostluğu, birlikte hareket etmesi büyük tehlikelerin önüne geçecek en önemli unsurdur.” dedi.

Yılmaz, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, AK Parti Van milletvekilleri Beşir Atalay, Burhan Kayatürk ile Türkiye ve İran’dan iş adamlarının katılımıyla düzenlenen “Türkiye- İran ihracat zirvesi” toplantısına katıldı.

Van Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen zirvede konuşan Yılmaz, Türkiye ve İran’ın bölgenin iki güçlü, dost ve kardeş ülkeleri olduğunu söyledi.

İki ülke nüfusu toplandığında 160 milyon kişilik 2 trilyon dolar büyüklüğünde bir pazarın söz konusu olduğunun altını çizen Yılmaz, İran’ın bir süre ekonomik yaptırımlardan dolayı potansiyelini değerlendiremediğini kaydetti.

Komşu ülkenin gelecek dönemlerde doğal ve insan kaynaklarını iyi değerlendirerek ekonomisini büyük ölçeklere taşıyacağını belirten Yılmaz, “İran  ile ticaretimizi arttırma gayretimiz var. İran’da toplantılar yaptık. Son günlerde bir canlanma var. İnşallah kısa sürede hedefimizi yakalar ve daha yukarılara taşırız. Sadece ticaret değil diğer hizmet sektörleri var. Turizm çok önemli. İran’dan çok sayıda turist Türkiye’ye geliyor. Türkiye’den de insanların İran’a gitmesi gerekiyor. Orada çok büyük doğal ve tarihi güzellikler var. Ticaret ve turizm dışında ortak yatırımlar da çok önemli. İş dünyamızı daha çok bir araya getirdikçe ortak yatırımların yapılacağına inanıyorum.” diye konuştu.

“Hepimizin dini İslam’dır”

“İran ve Türkiye’nin ekonomik ilişkilerini geliştirmesi sadece refahı arttırmayacak, bölgemizin istikrarına, barış ve huzuruna katkı sağlayacak. Ortadoğu’nun istikrarı, barışı Türkiye ve İran’ın olumlu ilişkileriyle yakından ilgilidir.” diyen Yılmaz, şunları kaydetti:

“Türkiye ile İran’ın işbirliği, etnik ve mezhebi çatışmaların panzehiri konumundadır. İki ülkenin dostluğu, birlikte hareket etmesi büyük tehlikelerin önüne geçecek en önemli unsurdur. Bölgemizin dışında bir takım güçler, bölgede insanların sürekli etnik, mezhebi gerekçelerle kavga ederek, enerjimizi, kaynaklarımızı boşa harcamamızı istiyorlar. Bunlara karşı dikkatli olmamız gerekiyor. Bizim Şiilik, Sünnilik diye bir dinimiz yok. Hepimizin dini İslam’dır. Bu bilinçle hareket etmemiz lazım. Fitne odaklarının bizi birbirimize düşürme çabalarına itibar etmememiz lazım. Ticaretimiz arttıkça, ortak yatırımlar yükseldikçe bu kavgaları çıkarmak isteyenlere en güzel cevabı vermiş olacağız. Ticaretin daha çok artmasından yana politikalarımızı devam ettireceğiz.”

Yılmaz, İran ile ticaretin geliştirilmesi konusunda en önemli çalışmalardan biri olan Tercihli Ticaret Anlaşmasını imzaladıklarını anımsattı.

Bundan sonra kendilerine düşenin bu anlaşma içindeki madde sayısını arttırmak olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Nihai amacımız serbest ticarettir. Bunu başardığımızda hepimiz bundan yararlı çıkacağız. Rekabet iyi bir şeydir. Rekabetin olduğu yerde yenilik, girişim, kalite olur. Rekabetten korkmayalım.” diye konuştu.