“Türkiye Son 3 Yıldır Bir Ateş Çemberinden Geçiyor”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çevre yatırımları toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhuriyetimizin kuruluşundan 90 yıl sonra yeni bir kurtuluş savaşı veriyoruz. İçinde bulunduğumuz durumun adı tam olarak budur; yeni bir kurtuluş savaşıdır. Üstelik bu savaşı tek bir cephede değil, askerî, siyasi, diplomatik, ekonomik, sosyal her alanda veriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve hizmete giren dört yeni yeni ileri biyolojik atık su arıtma tesisi ile çevre yatırımlarının toplu açılışı için düzenlenen törene katıldı. Büyükçekmece’de düzenlenen törende, bazı bakanlar, milletvekilleri, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hazır bulundu. Çok sayıda vatandaşın da katılımıyla gerçekleşen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

Açılışı yapılan atık su arıtma tesisleri ile çevre yatırımlarının hayırlı olmasını dileyen ve İstanbul için ne kadar hizmet yapılsa da bunların az olacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hizmet ve tesislerin İstanbul’u daha temiz hâle getirmek için yürütülen çalışmalara katkı sağlayacağını söyledi.

“BİZ ÜLKEMİZE HİZMET İÇİN ÇALIŞIRKEN, BİRİLERİ SÜREKLİ AYAĞIMIZA ÇELME TAKMAYA ÇALIŞTI”

Hiçbir güzelliğe bedelsiz sahip olunamadığını, Türk milletinin Anadolu’ya adımını atıp ilk devletimizi kurduğu yıllardan beri, bu coğrafyayı elinde tutmak için emek verip ter döktüğünü, gerektiğinde can verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz de, 40 yıllık siyasi hayatımız boyunca, Selçuklu’dan Osmanlı’ya, oradan Cumhuriyete uzanan şanlı tarihimizden aldığımız güçle, ecdadımıza layık olabilmek için çalıştık, çabaladık” dedi.

14 yıl boyunca bir yandan içeride ve dışarıda kendilerine kurulan tuzaklarla ve önlerine çıkarılan engellerle mücadele ederken, bir yandan da ülkeye ve millete tarihte eşi benzeri görülmemiş hizmetler getirmenin çabası içinde olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz ülkemize ve milletimize hizmet için gece gündüz çalışırken, birileri de sürekli ayağımıza çelme takmaya çalışıyordu. 2007 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimi, ardından gelen kapatma davası, daha sonra yaşanan pek çok iç ve dış kriz, hep aynı amaca yönelikti. Amaç neydi? Türkiye’yi girdiği ve başarıyla sürdürdüğü hızlı büyüme sürecinden, her alanda kendi kendine yeterli hâle gelen, bununla da kalmayıp tüm dostlarına, tüm mağdurlara, mazlumlara el uzatan, destek veren bir ülke yolundan alıkoymaktı. Dünyada nerede garip gureba var, biz oradaydık, neresi olursa olsun biz oradaydık” diye ekledi.

 

“90 YIL SONRA, YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞI VERİYORUZ”

Türkiye’nin, özellikle son 3 yıldır, adeta bir ateş çemberinden geçtiğine işaret eden ve bu süreci ‘Cumhuriyetin kuruluşundan 90 yıl sonra, yeni bir kurtuluş savaşı’ olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu savaşın; sadece tek bir cephede değil, askerî, siyasi, diplomatik, ekonomik ve sosyal her alanda verildiğini söyledi.

Gezi kalkışması ile milletin belli kesimlerindeki çevre hassasiyetini, farklı hayat biçimlerine yönelik tehdit algısını tahrik ederek kaos çıkarılmak istendiğini ancak kendilerinin ve milletin tuzağı görüp kararlı bir duruş sergileyerek bu saldırıyı bir ay gibi bir sürede boşa çıkardıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından 17-25 Aralık emniyet-yargı darbesi geldiğini dile getirerek, “Yolsuzluk dediler, hırsızlık dediler, bu ülkeyi ayakta tutan ne kadar siyasi ve ekonomik dinamik varsa, hepsine birden saldırdılar. Hâlbuki hırsız ta kendileriydi. Yolsuzluk bunlardaydı. Ülkenin iş adamlarını tehdit ediyorlardı. ‘Şuraya şu kadar yardın ettin ettin; etmediğin takdirde içerdesin’ diyorlardı. Bunları yaptılar” dedi.

HAKK’A VE HALKA YÖNELEREK CEVABIMI VERİRİM”

Vatandaşların darbe girişiminde yer alan FETÖ mensubu teröristlere yönelik ‘idam isteriz’ şeklindeki tezahüratlarına karşılık olarak, “Ben Hans’ın, George’un ağzına bakarak karar vermem onu iyi bilin, ben Hakk’a ve halka yönelerek cevabımı veririm” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda TBMM’den bu yönde bir karar çıkıp kendine geldiğinde onaylayacağını açıkladı.

Avrupa Birliği’nden teröristlere idam konusu ile ilgili gelen eleştirilere işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, “Demokrasi millî irade değil mi? Millî irade bunu istiyorsa, millî irade vekillerine bunu emrediyorsa, vekiller de bunu istiyorsa, yasalara göre bunun geleceği yer Cumhurbaşkanı. Cumhurbaşkanı olarak ben de kararımı bu istikamette veririm. Niye? Çünkü benim 248 şehidim var. ‘Bekâra karı boşamak kolaydır’ bunların böyle bir durumu yok. 2 bin 193 gazim var. Biz dertliyiz dertli” sözlerine yer verdi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ÇALIŞMALARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında yeni anayasa ile ilgili olarak şunları söyledi: “Şu anda iktidar partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ortaklaşa bir çalışmayı sürdürüyorlar. Temenni ederim ki buradan isabetli, hayırlı bir adım atılır. Atılacak bu adımla da, tabii anayasa değişikliğine 2 partinin sayıları yeterli değil. Ana muhalefet partisinin içinden de buraya destek gelirse o zaman bu parlamentonun içinde hâl olur. Fakat öyle de olsa böylede olsa iktidar partisi ve MHP ne diyorlar? ‘Biz bunu yine de milletimize götürelim.’ Milletimiz buna ne der? Ben milletimizin ne diyeceğini gayet iyi biliyorum. Zira yaptırdığım kamuoyu araştırmalarında da bunu görüyorum.   Evelallah milletim bundan önce yüzde 72 ile nasıl anaya değişikliği yaptıysa, yüzde 58 ile nasıl bir anayasa değişikliği yaptıysa, burada da çok daha büyük bir oranda evelallah bu işe destek vererek bu anayasa değişikliğini yapacaktır.”

2014 mahalli seçimlerinde, daha sonra Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, şahsı üzerinden Gezi’nin ve 17-25 Aralık’ın siyasi ayağının tamamlanmak istendiğine ve milletin buna da müsaade etmediğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, çukur eylemleriyle, Güneydoğu Anadolu bölgesinde terörün yeni bir yönteminin denendiğini, yüzlerce güvenlik görevlisinin ve vatandaşın şehadetiyle sonuçlanan bu eylemlerin, bölge halkının bölücü terör örgütü PKK’nın gerçek yüzünü bir kez daha görmesini sağladığına dikkat çekti.