40619b95-4075-41b6-8e9f-4e48a93b7099

ÜNYE OSB YÖNETİM KURULU İLK KEZ TOPLANDI

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ünye Organize Sanayi Bölgesine tüzel kişilik verilmesinin ardından oluşturulan yönetim kurulu, ilk toplantısını Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu başkanlığında gerçekleştirdi.
BÜYÜKŞEHİR, YER SORUNUNU ÇÖZDÜ VE OSB KURULDU
Ünye OSB Yönetim Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Genel Sekreter Dr. Mustafa Çöpoğlu, “Bilindiği üzere Ünye Cevizdere’de OSB kurulması için çalışmalar, 2015 yılının Ekim ayına kadar arazinin nevi ve kamulaştırılmasında yaşanan sorunlar nedeniyle tıkanmıştı. 25 yıldır devam eden Ünye OSB’yle ilgili sorunlar, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Enver Yılmaz’ın girişimiyle yaklaşık 2 milyon 600 bin liralık kamulaştırma bedeli ödenerek aşıldı. Hemen ardından OSB için Killik mevkiinde yeni bir alan tespit edildi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygun görülen bu alanda OSB’nin kurulması konusunda gerekli izinler verildi. Bakanlık tarafından, Ünye OSB tüzel kişiliği oluşturularak müteşebbis heyeti ve yönetim kuruluyla ilgili protokol onaylandı. Bugün Ünye OSB Yönetim Kurulu olarak, ilk toplantımızı gerçekleştirdik. İmza sirkülerinin oluşturulması, birtakım işlemlerin yapılmasıyla ilgili kararlar aldık ve muhasebe için gerekli olan bütçeyi kararlaştırdık” dedi.
25 YILLIK KAYBI TELAFİ ETMELİYİZ
Ünye OSB’nin bölgenin ticaretinin ve sanayisinin gelişimine katkı sağlayacağını söyleyen Genel Sekreter Dr. Çöpoğlu, “Bundan sonra geride kalan 25 yıllık süreci telafi etmemiz lazım. Gerek Ordu ayağında gerekse Ankara ayağında gece gündüz demeden çalışarak elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Şu anda gayet olumlu bir şekilde ilerleyen süreci, bundan sonraki çalışmalarımızda da tam bir profesyonellik içerisinde sürdürmeye devam edeceğiz. İmar planı, kamulaştırma ve kamu yararı kararı alınması gibi çalışmaları hızlı bir şekilde tamamlayarak, inşallah en kısa zamanda Ünye OSB’de işletmelerin ve fabrikaların bacalarını tüttüreceğiz. Hem Ünye’de hem de Ordu ili genelinde ticaret ve sanayinin gelişmesine ve yeni istihdam alanlarının oluşturulmasına katkı sağlayacağız” şeklinde konuştu.
2017 YILI YATIRIM PROGRAMINA ALINMASINI İSTİYORUZ
Ünye OSB’nin 2017 yılı yatırım programına alınmasıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Genel Sekreter Dr. Mustafa Çöpoğlu, “Ünye OSB’nin 2017 yılı yatırım programına alınmasıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Gerekli olan raporları, bir hafta içerisinde hazırlayıp Bakanlığa elden teslim edeceğiz” şeklinde konuştu.
Başkanlığını Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu’nun yaptığı Ünye OSB Yönetim Kurulu 5 üyeden oluşurken, müteşebbis heyetinde ise 15 üye bulunuyor. Müteşebbis heyetinde; Ordu Valiliği %40 katılma payı oranı ve 6 üye, Ordu Büyükşehir Belediyesi %26 katılma payı oranı ve 4 üye, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası %20 katılma payı oranı ve 3 üye ve Ünye Belediyesi %20 katılma payı oranı ve 2 üye ile temsil ediliyor.