1-1

Vali Balkanlıoğlu, Ordu Meydanı Programının Konuğu Oldu

Vali Balkanlıoğlu, “Biz halka hizmet için buradayız. Bütün  görevlerimiz kanunlarda yazılı. ‘Kimse kaynağını Anayasadan ve kanunlardan almayan yetkiyi kullanamaz’ diye maddeler var. Hem Anayasa’da, hem kanunlarda belediye başkanının yetkileri ve görevleri belli. Vali ve kaymakamın yetki ve görevleri belli ama bu uyum içinde çalışmayacağımız anlamına gelmez. Sayın Başbakan Yardımcımız Numan Kurtulmuş bizim için büyük bir şans. Büyükşehir Belediye Başkanımızda öyle. Yıllarca parlamenterlik yaptığı için Ankara’da  çok geniş çevresi var. Şimdi Bakanların  bir çoğu onun samimi dostu, arkadaşı. Bu sayede bir çok bürokratlada tanışmışlığı var. Bu idari tecrübeside bizler için, Ordu için büyük bir şans. Hem sayın Bakanımızın  bulunması, hem de Büyükşehir Belediye  Başkanımızın  Ankara  bürokrasisi ve Ankara  siyasetini tanıyor olması, bir çok sorunun çözülmesine yardımcı oluyor. Sonuçta etle tırnak gibiyiz. Büyükşehirin  Valisi ve Büyükşehir belediye başkanımızla her türlü toplantıda ve kurulda, protokolde, her türlü çalışmada birlikteyiz, işbirliği halindeyiz bu da büyük avantaj sağlıyor. Hem moral, hem motivasyon, hem de hizmet açısından” şeklinde konuştu.
Vali Balkanlıoğlu, programda Turizmle ilgili yöneltilen soruya ise şu yanıtı verdi:
“Ordu güzel memleket. Bizler de güzelliklerini ön plana çıkartarak tanıtıyoruz. Söylediğimiz hiç bir şeyde abartı yok. Sahili bozulmamış, milyonlarca yılda oluşan koylar olduğu gibi duruyor. Deniz ormanla kucaklaşıyor. Dağlara çıktığınız zaman Alp dağlarından çok daha güzel manzaralarla karşılaşacaksınız. Derin vadiler, konyonlar, tertemiz sular, krater göller, uçsuz bucaksız yaylalar. Perşembe yaylasındaki menderesler  baharın açan orman gülleri sapsarı parfüm kokusu gibi Çambaşı yaylasının güzelliği şelaleler şehri Ordu. Arap basını da Ordu’nun güzelliklerini anlatarak bir cennet olarak ifade ettiler. Geçtiğimiz yaz 6 tane uçak geldi önümüzdeki yaz ise 100 uçak gelecek. İnsanlar bu güzellikleri görmek  istiyor. Sürdürülebilir olması önemli ve biz de buna dikkat ediyoruz. Alt yapı tesisi yaparken de bu güzelliği dokuyu bozmamak lazım. Çevre kirliliği, aşırı yapılaşma oradaki güzellikleri tahrip etme yani sürdürülebilir olmasına dikkat ediyoruz. Arap alemine yönelmemizin nedeni ise onlar çölde yani sıcakta yaşıyorlar ve buralara geldikler zaman  biz cennete geldik diyorlar. Ölmeden önce cennete geldik diyorlar. Bizim potansiyel olarak onlara ihyacımız var.Turizm en az 200 ticari faaliyete kaynak sağlıyor.”
Vali Balkanlıoğlu, fındıkla ilgili olarakta, “Fındıkta devletin yapması gereken çok iş var . Fiyatlar istenilen düzeyde değil müdahale  edilmeli. Ancak, fındık çiftçileri olarak bizim de yapmamız gereken çok şey var. Dedelerimizin  diktiği 70-80 yaşındaki köklerden çok fazla verim alamıyoruz. Onların yenilenmesi lazım. Bakım yapmak,  hastalık ve zararlara karşı dirençli, kaliteli ve soğuğa karşı dirençli türleri geliştirmemiz gerekiyor.  Fındık  üreticileri kendi aralarında birleşip örgüt kurmak, kendi fındığımıza sahip çıkmamız gerekir. Rakipler çıkıyor. Çin de fındık üretmeye başlamışlar. Şili, Arjantin, Fransa, İtalya,Yunanistan ve Gürcistan’da fındık üretmeye başlamışlar. Ayağımızın altındaki halı çekiliyor. Biz kalitemizle, verimliliğimizle onlarla rekabet edebilmeliyiz. Ben, ‘fındık üreticileri tembeldir, bunu hak etmiyorlar’ böyle bir şey demedim. Böyle bir şey anlamışlarsa özür dilerim. Zaten böyle bir şey asla demedim, dememde” diye konuştu.