VALİ IŞIK’IN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Vali Salih Işık 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Vali Işık mesajında şunları kaydetti:
“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “en büyük eserim” dediği Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 93. yıldönümünü Millet olarak büyük bir coşku ve onur içinde kutluyoruz. Cumhuriyetin doğum belgesinin hazırlandığı ve tüm dünyaya duyurulduğu yer olan Amasya halkı olarak bizler ise bu coşku ve onuru çok daha derinden yaşıyoruz.
Mustafa Kemal milletiyle birlikte başlattığı Kurtuluş Savaşını destansı bir zafere dönüştürdü ve Türk Milletinin esir edilemeyeceğini bütün dünyaya bir kez daha gösterdi. Kurtuluştan sonra da, Milletinin karakter yapısına en uygun rejim olan Cumhuriyeti kurdu. Bu yüzden Cumhuriyet, Aziz Atamızın ve şehitlerimizin milletimize en büyük armağanı ve mirasıdır.
Cumhuriyetin 93. yılında, önemli iç ve dış meselelerle karşı karşıya bulunan uluslararası politik ve finansal merkezler tarafından kuşatılmaya çalışılan Türkiye, bütün bu problemleri çözmeye muktedirdir. Aziz Milletimiz, 93 yıl önce sergilediği birlik ve beraberliğini bu günde iç ve dış düşmanlarına karşı göstermiş, göstermeye de devam edecektir.
Değişen Dünya dengeleri bakımından, ülkemizin jeostratejik önemi hiçbir zaman azalmamış olup, aksine daha da artmıştır. Çünkü ülkemiz bölgenin değeri giderek artan büyük su kaynaklarını elinde bulundurmakta ve Dünyanın çok önemli bir enerji kavşağında yer almaktadır. Ayrıca ülkemiz, Dünyanın en deneyimli ve güçlü silahlı kuvvetlerinden birine sahiptir.
Bu durumu bilen ve ülkemizin aydınlık bir geleceğe doğru emin adımlarla devam eden yürüyüşünü durdurmak isteyen iç ve dış odaklar son olarak 15 Temmuz gecesi gerçekleştirdikleri ihanet kalkışması ile kirli emellerini bir kez daha gün yüzüne çıkarmışlardır. Ancak bu şer odaklarının hain emelleri Kahraman Milletimizin destansı direnişi karşısında yerle bir olmuştur. Yüce Türk Adaleti bu hainleri gereken şekilde cezalandıracaktır. Şu an ülkemiz içinde ve dışında yaşanan bu olaylardan gereken dersleri çıkarmalı ve Milet olarak birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeliyiz.
Bu düşüncelerle Aziz Milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutlarken; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor,  değerli Amasyalılara sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”