vlk_4258

VALİMİZ SAYIN İBRAHİM ŞAHİN ‘2016 SAMSUN GIDA FUARI’NIN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

        Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN 24.11.2016 Perşembe günü saat 12.00’de, TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Samsun Gıda Fuarı 2016’ Samsun Gıda, İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistik Fuarı’nın açılış törenine katıldı.
        Açılış öncesi TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat ALAGÖZ yaptığı konuşmasında, “TÜYAP Fuarcılık olarak 24-27 Kasım 2016 tarihleri arasında ilk kez düzenleyeceğimiz Samsun Gıda Fuarı’nın açılış törenine hepiniz hoş geldiniz. Bu yılın başından bu tarafa çok önemli beş tane fuarımızı tamamlamış bulunuyoruz. Bu bizim açımızdan çok önemli bir proje. Karadeniz Bölgesi’nde Samsun’da TÜYAP Fuarcılık Grubu ilk kez gıda üzerine bir proje düzenledi. Diğer proje gibi bu projemizin de başarıya ulaşması arzusu ve temennisi içerisindeyiz. Gelecek sene ise, yeni konu başlıklarını da mevcut fuarımıza eklemek suretiyle Samsunumuzun fuarlar şehri olması vizyonuna yönelik önemli çalışmalar da yapmaya devam edeceğiz, bunun gayreti içerisinde olacağız.”dedi.
        Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ yaptığı konuşmasınnda, “Fuarlar kentsel ekonominin gelişmesi sürecinde çok önemli yere sahiptir. Buralar, kentsel ekonomiye katkı sağlayacak, kendini iktisaden geliştirecek olan dinamikleri harekete geçirilebilecek noktalarıdır.. İstanbul’dan gelen bir kentsel tasarım ekibiyle beraber dolaştık. Saathaneye kadar olan alanı yeni bir kimlikle, yeni bir tasarıma tabi tutarak 2019’a hazırlama yönünde bir amacımız var. Fuar deyince akla eski eğlence fuarcılığı geliyor. Halbuki burası bir iş istişare platformuna dönüşüyor. Buraya gelen değerli misafirlerimizin fuardan arta kalan kısmında şehrimizi görmelerini, kent müzemizi ziyaret etmelerini istiyorum. Bizim kentimizin çok şık bir kent müzesi var. Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a kadar 1919’da çok zor şartlarda geldiği ve o gün kullandığı Bandırma Gemisi’nin bire bir ölçülerine sahip bandırma müze gemimiz var. Şehit ve gazi müzemiz var. Gezmenizi tavsiye ediyorum. Tarımdan elde ettiğimiz gayrisafi milli hasılamızı yüzde 9’lara çekersek, sanayiden elde ettiğimiz gayrisafi milli hasılamızı da yüzde 25’lerin, yüzde 30’ların üzerine çıkarırsak bu şehir zenginleşecek. Gelin hep beraber mücadele edelim. Zincir sallayarak zenginlik olmaz. Bütün olumsuzluklara rağmen, Türkiye’nin doludizgin geleceğe doğru koştuğuna inanıyorum. O bakımdan bu fuarların önemini anlatmaktan öteye, büyüyen, gelişen bir Samsun profili çizmek istedim.”dedi.
        Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN yaptığı konuşmasında, “Dünyada fuarcılık sektörü rekabeti giderek artmakta ve küresel ölçekte hızlanmaktadır. Fuarlar, ticaretin en yoğun paylaşıldığı buluşma noktasıdır. Mal ve hizmet üreticilerinin ve tüketicilerinin belli bir zaman ve mekan dilimi içerisinde bir araya geldiği bir pazar olma niteliği de taşırlar. Fuarcılık sadece sektörel gelişmeyi artırmamakta aynı zamanda fuarın lojistiği ve kurulduğu coğrafyayı da kalkındırmaktadır. Yeni istihdamlar ve iş odakları fuarcılıkla beraber gelişmektedir. Samsun, ulusal ve uluslar arası birçok yatırımcı için en gözde yatırım alanlarından biridir. Dünyanın önde gelen uluslararası şirketlerinden yeni kurulan inovatif şirketlere kadar pek çok yatırımcı, iş aktiviteleri ve kurumsal ihtiyaçlarına cevap verecek yatırım yeri faktörlerinin hepsine Samsun’da ulaşabilmektedir. Nüfus büyüklüğüne göre Türkiye’nin 16., Karadeniz Bölgesi’nin ise en büyük şehri olan Samsun, deniz, hava, demiryolu ve karayolu gibi alternatifli ve gelişmiş ulaşım ve sanayi altyapısı, limanları, serbest bölgesi, Türkiye’nin ilk lojistik köyü ve 5 adet organize sanayi bölgesi ile Anadolu’nun Karadeniz Bölgesi üzerinden dünyaya açılan kapısıdır. Modern kent Samsun, ulaşım sorunlarını çözmüş, çevre projelerini tamamlamış, yeşil alanları, çocuk oyun alanları, sağlık tesisleri, spor tesisleri, eğitime dönük yatırım ve projeleri, engelli vatandaşlara, yaşlılara, çocuk ve gençlere, hatta sokak hayvanlarına yönelik sosyal sorumluluk projeleri ile dünya standartlarını yakalamış, sosyal hayatını geliştirmiş, başka şehir ve ülkelerdeki insanların gelip görmek, gezmek isteyeceği donatılara sahip, turizm altyapısını hızla tamamlayan bir yaşam alanı sunmaktadır.
        Bütün bu özellikleriyle Samsun, yatırımcılar için rekabetçi avantajlar sunmaktadır. Samsun, ekonomisi ve nüfusu ile Karadeniz Bölgesi’nin en büyük kentidir. Şehrin ekonomisinde sanayi ve hizmet sektörlerinin payları artarken tarım sektörünün payı azalmaktadır. Samsun’un da içinde yer aldığı TR83 bölgesinde tarım sektörünün gayrı safi katma değer payı 2004 yılında %22.7 iken, 2010 yılında bu rakam %19.9’a gerilemiş, sanayi sektörünün payı 2004 yılında %19.7 iken, %21.4’e yükselmiş, hizmetler sektörünün payı da 2004 yılında %57.6 iken, 2010 yılında %58.6’ya yükselmiştir. Türkiye her geçen yıl dünya gıda ve içecek pazarında daha etkin bir oyuncu olma yolunda ilerlemektedir. Ülkemiz bu alanda üretim gücünü tarımsal üretimden almaktadır. Türkiye’de gıda ve içecek sanayine ilişkin KOBİ’ler hemen, hemen her yerde bulunmaktadır. Samsun, gıda ve içecek imalatına yönelik işletmelerin kümelenme gösterdiği iller arasındadır. Tarıma dayalı gıda sanayinin gelişmesi ve bu ürünlerin ihraç edilmesi il için büyük öneme sahiptir. 2007 yılında kurulan Samsun Gıda İhtisas OSB, Türkiye’nin ilk Gıda ihtisas OSB’lerinden biridir. Samsun ili genelinde gıda sektöründe un, fındık, kanatlı hayvan, piliç ve şarküteri ürünleri, yem, balık yemi, balık unu, balık yağı, çeltik,pirinç, helva,şekerleme,reçel,süt ürünleri imalatı ve salça imalatı yapılmaktadır. 
        Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde yatırımcılara arsa tahsisleri yapılmış olup, firmaların yatırımları devam etmektedir. Gıda sektörünü sadece yiyecek içecek tüketimi şeklinde ele almayıp gıda ve içecek perakendecileri, oteller ve turizm tesisleri işletmecileri, yemek fabrikaları, makine imalatçıları, lojistik hizmet sağlayıcıları gibi çok boyutlu ele almak doğru olacaktır. Bu tarz fuarlar bize katkı sağlıyor. Buradaki fuar anlayışı ciddi anlamda Samsun’u zenginleştiriyor. İşverenlerle üreticileri bir araya getiriyor. Tüketici ile üreticileri el sıkıştırıyor. Mükemmele gitmekle ciddi bir mesafe kazandırıyor. Tekkeköy’de bir lojistik kent oluşuyor. Avrupa Birliği kaynaklı bir proje ile üretilen bir iş. Buraya ciddi anlamda zenginlik katacak. Lojistik kavramı tüm dünyada önem arz ediyorken, Samsun bunu gerçekleştiriyor. Şu ana kadar yüzde 15’lik bir mesafe alındı. İnşallah çok kısa zamanda bu bitecek. Demiryolu da oraya bağlanacak. Bu bittiğinde buralarda tarla gibi satılan yerler çok kıymetli olacak. Onun için daha dar alanlarda, daha ciddi ürünler üretmek durumundayız. Samsun bugün, ev sahipliğini yaptığı Fuar ve Kongre Merkezi ile gerek bölgenin, gerekse ticari ilişki içerisinde bulunduğu ülkelerin ilgisini çeken bir konumdadır. Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek bu fuarın ilimize ve bölgemize olumlu katkılar sağlamasını diliyorum. Çalışmalarınızın şehrimizde faydalı sonuçlara ve hayırlara vesile olması dileğiyle saygıyla, sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum.”dedi.
        Konuşmaların ardından ‘Samsun Gıda Fuarı 2016’nın açılışı Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN ve diğer protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Açılış töreni sonrasında protokol üyeleri ve vatandaşlarla beraber fuarda bulunan stantları gezen Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN’e fuarda sergilenen ürünler hakkında ilgililer tarafından bilgi sunuldu.
      Daha sonra Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN, Samsun Gıda Fuarı’nda standı bulunan Haber Medya’yı ziyaret ederek, röportaj verdi ve 103.5 Haber Radyo’nun canlı yayın konuğu oldu.
        Açılış törenine ayrıca, Samsun Milletvekili Hayati TEKİN, Baro Başkanı Av. Kerami GÜRBÜZ, Tekkeköy Kaymakamı İbrahim KÜÇÜK, İl Emniyet Müdürü Vedat YAVUZ, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge komutanı Sg. Alb. Murat ÖZER, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan TOK, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan TOGAR, Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet BUZBAŞ, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, sektör temsilcileri ve davetliler katıldı.