nkilic-1

Valimiz Sayın Necmeddin KILIÇ’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Aziz Çorumlular. Geleceğimizin teminatı umudumuz gül benizli, reyhan soluklu, aydan arı sudan duru, sevgili çocuklar;

Dünya çapında ümitlerin sığındığı son gönüller, ecdadın hayallerini süslediği uğrunda yaşayıp uğrunda öldüğü, bu gün ışıl ışıl bakan gözlerinde bütün âlemin fecrini gördüğü, gururumuz, yarınımız Asımın nesli sevgili gençler,

Cumhuriyeti amacına taşıyan, gül yetiştiren insanlar, vatan bahçesinin bahçıvanı öğretmenler,

Bekamızın teminatı, kahramanlık timsali güvenlik kuvvetlerimiz,

Memlekete hizmet yolunda fedakârca çalışan mesai arkadaşlarım.

Her zaman halkımızın gözü kulağı olan sağduyu sahibi basın mensupları,

Daha düne kadar atalarımızın atının üzengisini öpme sırasına giren ve adalet umduğu, sığınılan, düşmanın bile hakkını teslim etmek zorunda kaldığı büyük milletim.

Türkiye Cumhuriyeti Gazi Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının 1919 yılında Samsundan başlattıkları mücadelenin tüm yurtta Büyük Türk Milletinin de azmi ve kararlılığında, arkasına alarak 15 Temmuz ‘da olduğu gibi tüm Milletimiz yediden yetmişe inanmışlık ruhuyla esarete başkaldırarak tarihte eşi benzeri bulunmayan destansı bir mücadele sonunda, yedi düvelin tüm birleşme ve entrikalarına rağmen bu Cumhuriyeti kurup ebedi Türk yurdu olarak milletimize armağan etmişlerdir.

29 Ekim 1923 tarihi Milletimiz için bir dönüm noktası olmuş ve Devletimiz dünya devletleri arasındaki saygın yerini tekrar pekiştirmiştir. Milletimizin birlik ve beraberlik içerisinde 2023 hedefini yakalayarak her bakımdan ilk 10′ a ilk 5’ e gireceğine inancımız ve azmimiz tamdır. Bu hedefe ulaşmak hep birlikte seferberlik ruhuyla çalışmak zorundayız.

Bu gün etrafımızda cereyan eden ateş çemberi tarihte defalarca yaşadığımız örneklerden farklı bir durum değildir.

Emperyalist hayaller, haçlı entrikaları her zaman olduğu gibi yine devam edecektir.

Memleketimizin jeopolitik ve stratejik konumu her zaman dış güçlerin iştahını kabartacaktır. Bize düşen millet olarak, birlik ve beraberliğimizi her zaman ayakta tutmaktır. Tarih boyunca görülmüştür ki bizim bizden başka dostumuz yoktur. O halde beraber olacağız, bir olacağız, iri olacağız diri olacağız ve millet olacağız.

Aziz vatandaşlarım, her musibette altına sığındığımız, Şehitlerimizin kanından rengini alan Al Bayrağımızı, Şehidimin örtüsü kız kardeşimin gelinliği bayrağımızı evlerimize, iş yerlerimize tüm meydanlara asalım ve ona verdiğimiz değeri cümle âleme gösterelim. Bağımsızlığımızın sembolü olan bayrağımızı çocuklarımıza sevdirelim.

Bu vesileyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 93. Yılını kutladığımız bugünde hepinizin bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ve tüm Şehitlerimizi minnetle rahmetle anıyor, Gazilerimize şükranlarımızı sunuyor bayramınızı tekrar kutluyorum.

Necmeddin KILIÇ

Vali